Oy kullanacak seçmen ve sandık kurulacak ülke sayısı arttı!

Oy kullanacak seçmen ve sandık kurulacak ülke sayısı arttı!
28 Mart 2023 08:02

Türkiye’de 14 Mayıs Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için Türk vatandaşlarının olduğu farklı ülkelerde de sandıklar kurulacak.

 

 

Bu yıl oy kullanılacak ülke sayısı 60’tan 74’e çıktı. Yurtdışındaki Türk vatandaşları 74 ülkede, 152 temsilcilikte oy kullanabilecekler.

19’u kara, 19’u hava, 8’i de limanlarda olmak üzere 46 gümrük kapısında da kurulacak sandıklarda oy atılabilecek.

İndependent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre yurtdışında oy kullanılması için önceden belirlenen seçim merkezlerinde 4 bin 969 sandık kurulacak.

Yurtdışında önümüzdeki 27 Nisan’da başlayacak oy verme süreci 9 Mayıs’a kadar sürecek. Bu süre içerisinde ülkelere göre oy kullanma tarihleri değişebiliyor.

 

 

Oylar yine Türkiye’de sayılacak

 

 

Yurtdışında sadece oy kullanılabiliyor ama sayım yapılamıyor.

Kullanılan oyların Türkiye’ye mühürlü çuvallar içinde gönderilene kadar saklandığı odaların kapılarına siyasi partiler kilit takabiliyor.

Siyasi partilerin üyeleri gelmeden oda açılamıyor.

Oy verme sürecinin bitmesinin ardından Türkiye’ye gönderilecek oylar seçim günü parti temsilcilerinin katılımıyla Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gözetiminde sayılacak.

 

 

Dünyanın dört tarafında oy kullanılacak

 

 

Bu yıl ilk defa Belarus, Fas, Libya, Brezilya, Tanzanya, Slovakya, Malezya, Karadağ, Litvanya, Pakistan, Güney Kore, Portekiz, Estonya ve Nijerya’da sandık kurulacak. Bu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları oylarını kullanabilecek.

Afganistan da listede olmasına karşın güvenlik sağlanamayacağı endişesiyle burada sandık kurulmasından vazgeçildi.

 

 

En az 500 seçmenin bulunması lazım

 

 

Bir ülkede sandık kurulması bazı şartlara bağlı.

Bunlardan ilki önce o ülkenin izin vermesi, orada en az 500 seçmen bulunması ve ülkedeki internet alt yapısının yeterli olması gerekiyor.

YSK bu şartları sağlayan ülkelerde sandık kurulmasına karar veriyor.

Yurtdışında oy kullanabilmek için bu ülkelerde bulunan vatandaşların seçmen kayıtlarını yurtdışı seçmen kütüğüne aldırması gerekiyor.

Seçmen kaydı olmayanların 2 Nisan’a kadar seçmen listelerine kaydını yaptırması şart.

 

 

“Bütün sandıklarda temsilci bulunduracağız”

 

 

Ciddi denebilecek bir seçmen kitlesine hitap etmesinden dolayı bu yıl partiler yurtdışındaki seçim çalışmalarına daha fazla ağırlık vermiş vaziyette.

CHP’de bunlardan biri. CHP Yurtdışı Örgütlenmesinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yurtdışında oy verme hakkına sahip seçmen sayısının 3 milyon 250 bin civarında olduğunu söyledi.

Tezcan, yurtdışındaki bütün sandıklarda temsilci bulunduracaklarını ve buralarda yaşayan vatandaşları bilgilendirmeye yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Tezcan, sandıklarda görev alacak kişilerin belirlenmesi için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

 

 

“Amaç mümkün olduğu kadar çok seçmene oy kullandırmak”

 

CHP’nin yurtdışındaki seçmenlere yönelik vaatlerini sıralayan Tezcan, amaçlarının mümkün olduğu kadar çok seçmene oy kullandırtmak olduğunu söyleyerek, gelecek oyların 81 ildeki seçim çevrelerine oransal olarak dağıtılacağını vurguladı.