Örgütler seçim ister!

Örgütler seçim ister!
17 Haziran 2023 07:21

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay sürecinin yerel seçimden önce başlayacağını açıkladı. Partide bazı il başkanları lider değişiminin sonraya bırakılmasını savunuyor. Bazı isimler ise tartışmaların seçimden önce bitmesi gerektiği görüşünde.

 

Fotoğraf: EPA

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay sürecinin yerel seçimlerden önce başlatılacağını açıklamasına karşın, parti içinde genel başkanlık seçiminin ne zaman yapılacağına ilişkin farklı yorumlar bulunuyor.

 

Bazı il başkanları yerel seçimlerden önce kurultayın yapılıp tartışmaların bitirilmesi gerektiğini söylerken bazıları da “Genel başkan ‘liman’ derken, tartışmaları yerel seçim sonrasına bırakmak istediğini söylüyor olabilir. Çünkü genel başkan seçimi demek yeni MYK, yeni danışmanlar, yeni kadrolar demek. Seçim sonrası büyük bir kurultay süreci olabilir” değerlendirmesini yapıyor.

 

Hafta başında CHP Sözcüsü Faik Öztrak, genel başkanlık seçiminin yerel seçim öncesi yapılıp yapılmayacağına ilişkin net bir ifade kurmazken partide adaylığını ilan eden CHP Grup Başkanı Özgür Özel “Partiyle bir helalleşmeye ihtiyaç var” açıklaması yapmıştı.

 

 

‘ÖRGÜT SEÇİM İSTER’
Kılıçdaroğlu’nun “aday gösterilirse zaten seçileceğini” söyleyen il başkanları, “ Örgütlerde kongre süreci yapılıyorsa, genel başkanlık seçiminin de olmasını ister. Kurultayın olması parti içindeki havayı da hareketlendirir” değerlendirmesini yapıyor. Başkanlar İBB Başkanı İmamoğlu ile Özel’in adaylık çıkışının örgütteki karşılığına ilişkin de “Herkes delege seçimini bekliyor” yorumunu yapıyor.