Oran’dan Arınç’a tepki

Oran’dan Arınç’a tepki
20 Ağustos 2013 10:08

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın CHP’ye yönelik açıklamalarına tepki göstererek, “Onlar yanak okşamanın ne demek olduğunu çok iyi bilir bir de üstüne prim verirler” dedi.

 

 

Oran yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Bakanlar Kurulu toplantısından sonra CHP’ye ve şahsına yönelik olarak açıklamalarda bulunduğunu belirterek, “Bu açıklamalar, Türkiye’de artık herkese gına getiren AKP’nin istismar ve hedef gösterme siyasetinin yeni bir örneğidir” dedi.

 

Türkiye’nin artık gerçeklerle bağdaşmayan, demagoji ve çarpıtmaya dayanan bu siyaset dilinden sıkıldığını belirten Oran, “Bütün olayları istismar eden, propaganda diliyle konuşarak hedef gösteren o anlayış artık karşılıksız çek gibidir. Arınç, konuyu çarpıtmadan önce orada olanlarla konuşsa, bilgi alsaydı, benim oradaki müdahalemin neden ve nasıl olduğunu çok iyi anlayacaktı. Biz müdahale ettiğimiz zaman kimse Bozdağ’a yönelik bir saldırı olduğunu bilmiyordu. Polislerin bir protestocuya aşırı müdahalede bulunulduğu söylendi. Genel Başkanımız da henüz daha Bozdağ saldırıya uğradığını açıklamadan önce karmaşadan hemen sonra kürsüye çıktı ve o şekilde konuşmaya başladı. Dolayısıyla Genel Başkanımız da böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığını o esnada bilmiyordu” ifadelerini kullandı.

 

“Biz oraya olay yerine gittiğimizde saldırgan şahsın üstünde 30 kadar polis vardı, hareket etmesi imkansızdı” diyen Oran, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“Daha sonra polis amirleri ile konuşarak kendisini bir başka noktaya taşıdık. Orada da yüzüne su dökerek, kelepçesini gevşettirerek bayılmasını engelledik. Halkın infiale kapılmaması, polisimizle vatandaşın karşı karşıya gelmemesi, acı verici olayların yaşanmaması için de şahsı güvenlik içerisinde hemen alandan polis ile birlikte taşıdık. Bozdağ’a ilk geçmiş olsunu Genel Başkanımız söyledi, daha sonra ben de kendisini birkaç defa aradım ve geçmiş olsun dileklerimi iletmek istedim. Ancak nezaket gösterip geri dönmediği için kendisine ne yazık ki ulaşamadım.

 

Olaylar bu kadar açıkken, bir Başbakan Yardımcısının bunu yanlış bir şekilde ifade ederek hala daha CHP’ye saldırmak için kullanmasını yakıştıramıyorum. Çamur at izi kalsın zihniyetinin yanında bir de ‘güneş balçıkla sıvanmaz’ atasözü vardır. Daha önce birçok olayda olduğu gibi sonradan ‘pişmanım’, ‘özür dilerim’ dememek için bu sözü hatırlayarak hareket etmesini tavsiye eder, fiziksel saldırı ve şiddete CHP’nin asla onay vermeyeceğini bir kere daha hatırlatırım. Kendilerinin de riyaya dayanan anlayışlarını bırakıp bu demokratik olgunluğa ulaşmasını diliyoruz.”

 

“YARGI KARARINA SAYGILIYIZ’ CÜMLESİNİ KURMALARINI BEKLİYORUZ”

 

Bülent Arınç’ın AK Parti milletvekillerinin TBMM kürsüsünde konuşan milletvekillerine “sinkaflı küfür edip, darp etmek için saldırırken” ne yaptığını soran Oran, “Bu ülkenin caddelerinde, meydanlarında milletvekillerinin üstüne biber gazı fişekleri atılırken, kaskla bir milletvekiline vurulup burnu kırılırken ne dediler? Bir CHP milletvekili darp edilmişken hangisi bizi arayıp da bir geçmiş olsun dedi? Bülent Arınç birçok şehirde milletvekillerine haksız, hukuksuz şiddet uygulanırken televizyondan izlemek dışında hangi açıklamayı yaptı?

Ülkenin her tarafında temel haklarını kullanan vatandaşlara karşı aşırı, orantısız ve gayri meşru şiddete uygulanırken, birçok vatandaşımız bu yüzden hayatını kaybetmişken, binlerce yurttaşımız yaralanmışken ne dediler? Onlar yanak okşamanın ne demek olduğunu çok iyi bilir bir de üstüne prim verirler. Bu zamana kadar halka ve milletvekillerine karşı şiddet uygulayan, bütün bu şiddet manzaraları karşısında da susan AKP temsilcileri bu olay vesilesiyle şiddetin kötü bir şey olduğunu öğrendiyse, artık bunu devam ettirsinler. Biz CHP olarak dün de, bugün de yarın da hakkını kullanan insanlara karşı şiddet uygulanmasına hep karşı çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz. AKP de eğer bu anlayışa en sonunda kavuştuysa aynen böyle devam etmelerini isteriz” dedi.

 

Oran, konunun yargıya intikal ettiğine de dikkat çekerek, “Savcıyı yargıcı yumruk yemekle tehdit edeceklerine, konuyu CHP ile siyasi polemiğe taşıyıp dedikodu yapacaklarına, ÖYM’ler için her zaman dile getirdikleri ‘yargı kararına saygılıyız’ cümlesini kurmalarını bekliyoruz. Ortada bir suç varsa biz de onlarla beraber suç ve suçluya karşı mücadele verelim durum bu kadar nettir” değerlendirmesinde bulundu.