Onların evi deniz

Onların evi deniz
17 Mart 2013 00:12

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde 2010’dan bu yana 2 bine yakın yat ağırlayan Alanya Marina, ekonomiye yaklaşık 36 milyon lira katkıda bulunurken, birçok ülkeden deniz tutkununun da yaşam merkezi oldu.

 

 

 

 

Ülkesinde her şeyini satıp denizlere açılan ve yaz-kış teknede yaşayan yabancı yatçılar arasında İngilizler ilk sırada bulunuyor.

Alanya Marina A.Ş.’nin 10 milyon dolar maliyetle 2010 yılında tamamladığı, resmi açılışı ise, 2011 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan 430 yat kapasiteli Alanya Marina, 4 yıldan bu yana yat turizmine katkı sağlıyor. İngiliz ve Almanlar başta olmak üzere birçok ülkeden yabancı yatçı, yılın büyük bölümünü geçirdiği marinada spor merkezi, duş, restoran, fitness, kafe, hamam, acil sağlık birimi, elektrik ve kablolu televizyon hizmetlerinden yararlanıyor. Marinaya bakım yaptırmak için gelen Türk bayraklı yatların ardından, konaklamak için en çok İngiliz ve Alman bayraklı yatlar demirliyor.

 

DÜNYAYI GEZİP, ALANYA’DA KALDILAR

 

İngiltere’den eşi ile birlikte 6 yıl önce Türkiye’ye gelen ve satın aldıkları ‘Gee Whiz’ adlı yatta yaşayan emekli bilgisayar öğretmeni 64 yaşındaki Paul Moody, 3 yıldan bu yana Alanya Marinası’nda yatta yaşadıklarını söyledi. Yaklaşık 25 yıldan bu yana denize yelken açtığını belirten Moody, şöyle dedi:

“Daha önce küçük bir teknemiz vardı. Türkiye’ye gelince biraz daha büyük bir yat satın aldım. Eşimle birlikte Batı Hindistan’dan başlayarak, Tayland, Singapur ve daha birçok ülkede bulunduk. Dünyayı gezip Alanya’da yaşamaya karar verdik. Burada hava güzel olduğunda vaktimizin çoğunu marinada geçiriyoruz.”

 

EV ARKADAŞLARI ‘KAHVE’

Kendisinin 1, eşi 61 yaşındaki Elizabeth Moody’nin ise 2 erkek kardeşi olduğunu anlatan Paul Moddy, şöyle dedi:

“Çocuğumuz yok ama ‘Kahve’ adında 3 yaşında bir köpeğimiz var. O da bizimle birlikte teknede yaşıyor. Kasım ayında eşimin kardeşi hastalanınca onu İngiltere’de ziyaret ettik. Sadece 10 gün kaldık. Zamanımızın büyük bölümü Alanya’da yatımızda geçiyor. Yaz aylarını Türkiye ve Yunanistan sahillerinde yelken açarak geçiriyoruz. Ancak Alanya bizim evimiz, burada kalıyoruz.”

 

 

İNGİLİZ ÇİFT 17 YILDIR YATTA YAŞIYOR

İngiliz çift 61 yaşındaki Allan Mabin ve eşi 56 yaşındaki Olwyn Mabin ise 17 yıl önce Londra’daki ev ve otomobillerini satarak mavi sulara açıldı. Eşinin henüz 29 yaşındayken kendisine “Bir hayalim var. Yapalım mı?” dediğini belirten Olwyn Mabin, şunları anlattı:

“Eşimin gençken bana söylediği hayali denizde yaşamaktı. Emekli olduktan sonra 1996 yılında her şeyimizi satıp yat satın aldık. 2003 yılına kadar başka ülkeleri gezdik ve ardından Türkiye’ye geldik. 10 yıldır Türkiye’de yaşıyoruz. Alanya’dan önce Kuşadası ve Kemer’de kaldık. ‘Watershed’ adlı yatımızla yaklaşık 4 yıldır da Alanya’dayız.”

 

10 AY MARİNADA KALIYORLAR

 

 

Alanya Marina’ya geldikleri günden itibaren birçok değişiklik ve yenilik ile karşılaştıklarını dile getiren Olwyn Mabin, şunları söyledi:

“Burada çok mutluyuz. Bu bizim evimiz. Yemeğimizi burada yiyoruz. Alanya’da arkadaşlarımız var. Yardım derneklerinde aktivitelere de katılıyorum. Sabahları yürüyüşe gidiyoruz. Yılın 10 ayını burada geçiriyoruz. Kasım veya aralık aylarında İngiltere’deki ailemizi ziyaret ediyoruz. Kocamın annesi İngiltere’de yaşıyor. Orada 5 erkek, 4 kız kardeşim var. Tabi ki onları çok özlüyorum. Bazen kardeşlerim de bizi ziyaret ediyor.”