Olaylı İzmir kongresinde birçok isim eşini/akrabasını listeye soktu!

Olaylı İzmir kongresinde birçok isim eşini/akrabasını listeye soktu!
22 Eylül 2023 10:42

CHP’de olaylı İzmir Kongresi sonrası delege listeleri netleşti. Önce seçime ardından da kongreye “Demokrasi” söylemi ile giden CHP’de oluşan listeler, söylemler ile çelişti. Birçok isim eşini veya akrabasını listeye soktu.

 

 

CHP İzmir 38. Olağan Kurultayı unutulmayacak görüntülerle yerel seçim öncesi hafızalarda yer etti.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve partililerin “Parti içi demokrasi” söylemi neredeyse her CHP’linin konuşmasında yer alıyor. İzmir Kongresinde de belediye başkanlarının kurduğu her cümlede hemen hemen hem parti içerisindeki demokrasi hem de CHP’nin demokrasiye verdiği önem vurgulandı.

Oluşan listeye bakıldığında ise CHP’de “demokrasi ” söylemi ile listelerin çeliştiği görüldü.

 

 

İZMİR CHP KURULTAY DELEGELERİ:

 

 

-Ekin Can Aksoy – Kurultay delegesi / Sefer İpekli’nin damadı.

-Sefer İpekli – Kurultay Delegesi / Ekin Can Aksoy’un kayınpederi

-Gülseren Coşkuner – İl yöneticisi /Sedredil Coşkuner’in eşi

-Didar Geyik – Gençlik kollar MYK üyesi /Akın Geyik’in eşi

-Esin Kalmaz – İzmir Büyükşehir Belediye meclis üyesi Serkan Kalmaz’ın eşi

-Selma Nalbantoğlu – PM üyesi / İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu’nun eşi

-Gökçe Pişkin Önal – İzmir Büyükşehir İmar Komisyonu Başkanı / İrfan Önal’ın eşi

-Zekiye Polat – Milletvekili Mahir Polat’ın baldızı, İBB İmar Komisyonu üyesi Ulaş Polat’ın eşi ….

 

 

Oda TV’de yer alan habere göre delege listelerine bakıldığı zaman İzmir 38. Olağan kongrede CHP’nin belediye başkanları iki İl başkanı adayının da listelerinde yer aldı. Partililer bu durumun etik olmadığını ifade etti.

İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın kardeşi Ulaş Polat, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi tam 5 yıldır İmar Komisyonu’nda. Mahir Polat‘ın 38. İl Kongresi için uzun mesailer yaptığı ve bunun sonucunda da Ulaş Polat’ın eşi Zekiye Polat’ı Kongre delegesi olarak listede yer verdirebildi. Mahir Polat‘ın 2024 yerel seçimler için belediye başkan adayların büyük bir bölümünü kendisinin belirleyeceği iddiaları İzmirli siyasilerin Tuncay Özkan’dan sonra İzmir’i Mahir Polat mı yönetecek soruları gündeme geldi.

Rıfat Nalbantoğlu : CHP Parti Meclisi üyeliği görevini yürüttü. 2023 Türkiye genel seçimlerinde 64 yaşında İzmir milletvekili seçildi. İzmir İl Başkanlığı kongresinde “parti içi demokrasi” adına kendisi delege olmayarak eşi Selma Nalbantoğlu oldu.

Sefer İpekli: Şanlıurfa Siverekli. CHP Torbalı ilçe başkanı Övinç Demir ve İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın parti içerisindeki siyasi ekibinde bulunan ekibi İpekli 27. Dönem milletvekili adayı oldu fakat meclise giremedi. İş adamı olan Sefer İpekli hem kendisini hem de damadını kurultay delegesi olarak yazdırmayı başardı.

 

 

ŞAİBELİ İSMİN GELİNİ DE LİSTEDE

 

 

Daha önce Odatv’nin belgeleri ile ortaya koyduğu, “Buca’da neler oluyor… Kayıt dışı paralar…  İşin içinde hangi siyasiler var” haberine konu olan isim Serkan Kalmaz’ın kardeşinin eşi de listeye girdi.

Esin Kalmaz, kurultayda oy kullanacak isimler arasında yer aldı.

Serkan Kalmaz’ın gündeme geldiği haber ise şöyleydi:

“Pazarcı esnafının tezgâh kurup satış yapabilmesi için zabıta olarak görev yapan Hüseyin Kalmaz’ın, esnaftan farklı fiyatlar talep ederek Pazar yerinde tezgâh verdiği ve ödeme yapan pazarcı esnafından kendi hesabına para gönderilmesini istediği öne sürüldü.

İddiaya göre esnaf bu durumdan rahatsızlık duyunca tezgâh paralarını yine belediyede şoför olarak çalışan arkadaşının hesabına yatırılmasını istedi.”