Olağanüstü kurultay için yeterli sayıya ulaşıldı!

Olağanüstü kurultay için yeterli sayıya ulaşıldı!
25 Temmuz 2023 09:26

CHP’de kritik Parti Meclisi toplantısı Pazar günü saat 13.00’de CHP Genel Merkezi’nde Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında dün toplandı.

 

Ekonomi alanında yaşanan gelişmelerin de görüşüldüğü toplantının esas gündemi görevden alınan çok sayıda il ve ilçe başkanının itirazları oldu.

Buna göre CHP MYK kararıyla görevden alınan Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Ağrı İl Başkanı Nihat Aslan, Kayseri İl Başkanı Zeki Özkan, Muş İl Başkanı İsmail Adanur, Mardin İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan’ın itirazları toplantıda değerlendirildi.

Görevden alınan başkanların göreve iadesi için ise 60 üyeli PM’de, üçte iki çoğunluk olan 40 oya ulaşılması gerekirken,

Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün: 35 red – 26 kabul

Ağrı İl Başkanı Nihat Aslan: 31 red 30 kabul

Kayseri İl Başkanı Zeki Özkan: 33 red 28 kabul

Muş İl Başkanı İsmail Adanur: 30 red 31 kabul 2 çekimser oy aldı.

Oyların çoğunluğu red çıkarken birbirine yakınlıkları da dikkat çekti. Neredeyse yarı yarıya çıkan oylar, CHP Parti Meclisi ‘Kemal Kılıçdaroğlu’cular ve ‘Yenilikçiler’ şeklinde bölündüğü yorumlarına neden oldu.

 

 

“YENİLİKÇİLER” İKİ İLDE ÇOĞUNLUĞA ULAŞTI

 

 

Görevden alınan il ve ilçe başkanlarının itirazları çoğunlukla reddedilse de “Yenilikçiler” iki ilde salt çoğunluğa ulaştı.

Muş İl Başkanı İsmail Adanur’un itirazı için yapılan oylamada 60 Parti Meclis Üyesinden 31 üye kabul oyu verirken, Mardin İl Başkanı Mehmet Kılıçaslan için yapılan oylamada 31 kabul oyu verildi, 2 üye de çekimser kaldı.

Ağrı İl Başkanı Nihat Aslan’ın itiraz oylamasında “Yenilikçiler”in 30 oy alması dikkat çekti.

 

 

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY İÇİN YETERLİ SAYIYA ULAŞILDI

 

 

Yenilikçilerin iki ilde salt çoğunluğa ulaşması ve bir oylamada da parti meclis üyelerinin yarısına ulaşmış olması akıllara olağanüstü kurultay iddialarını getirdi.

Kulislerde dillendirilen kurultay kararı almak, tarihini belirlemek, kurultay olmaması halinde belediye başkan adaylarını belirlemek ya da veto etmek için salt çoğunluğa ulaşmak yeterli oluyor.