Ödüller yandaşa gitti!

Ödüller yandaşa gitti!
23 Eylül 2022 09:03

MEB’in 2021’de iktidara yakın sendika üyesi okul idarecilerine giden ödülleri tepki çekerken, Ordu’da iktidara yakın sendika üyesi üç kişiye ödül verildiği öne sürüldü.

 

Fotoğraf:meb.gov.tr

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021’deki personel ödülleri tepki çekerken Ordu’da 2022 ödülleri için belirlenen isimler dikkat çekti. Toplam beş ilçesinde hiçbir öğretmenin ödüle değer görülmediği kentte ödül alan üç ismin iktidara yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen üyesi olduğu öğrenildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, henüz bir ay önce görevine başlayan bir okul müdürü de ödüle değer görüldü.

 

ORDU’DA SKANDAL

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021’de ödüllendirdiği 11 bin kişiden yalnızca 4 bini öğretmenlerden oluştu. Tepki çeken ödül listesinin ardından Ordu’da da skandal bir tablo meydana geldi. Ordu’da, 2022’de ödül verilecek personelin listesinin henüz yıl bitmeden belirlendiği iddia edildi.

 

BİR AYDA ÖDÜL ALDI

 

İddiaya göre, kentin 19 ilçesinden beşinde hiçbir öğretmen ödüle değer görülmedi, ödül alanların ise iktidara yakın sendika ile bağlantılı olduğu bildirildi.

Ordu’nun Gülyalı ilçesinde ödül verilecek dört isimden üçünün Eğitim Bir-Sen üyesi olduğu öne sürüldü. Ödüllere yönelik iddialar bununla da sınırlı kalmadı. Ödül aldığı belirtilen İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erol Başar’ın, ilçedeki toplam görev süresinin yalnızca bir ay olduğu ifade edildi.

 

ÖĞRETMENLER ENGELLENDİ

 

Ödüllere yönelik çarpıcı bir başka iddia ise ödül duyuru yazısıyla ilgili iddia oldu. Ödül başvurusuna ilişkin resmi yazının ilçe milli eğitim müdürlüğünce okullara gönderilmediği, bu yolla öğretmenlerin ödül için başvurmasının önüne geçildiği savunuldu.