‘Ön seçimsiz sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir parti seçim kazanamaz’

‘Ön seçimsiz sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir parti seçim kazanamaz’
28 Temmuz 2023 09:59

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu geçen hafta gelmiş geçmiş tüm CHP’lileri itham eden bir açıklama yaptı. Siyasi yaşantımda partisine bu şekilde saygısızca davranan bir genel başkan görmedim. Çok üzüldüm. Ve hala Kılıçdaroğlu sözünü geri almadı.

 

Fikri Sağlar/ Birgün

 

“Görevim gemiyi sağsalim limana çıkarmak” diyor da nasıl? 13 kez gemiyi karaya oturttuğu için elinden kaptanlık belgesi alınan ama hâlâ dümeni bırakmayan biri olarak herhalde tarihe geçecek. Muhtemelen kötü anılarla. Düşüncelerimi aktardığım yazılar üzerine okurların gönderilerini paylaşmak istiyorum. Ama önce duayen siyasetçi Kemal Anadol’un yazısıyla başlayacağım…

***

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı Gazeteler “Parti ilkelerine bağlı temiz bir insan olsa Genel Başkanlığı bugün bırakırım” dediğinizi yazdı.
Bu sözlerinize inanamadım. Yalanlamanızı bekledim. Ama siz susmakla yetindiniz. Bu durumda söz, ömrünü CHP ilkelerine adamış, bırakın akçeli işlere bulaşmayı maddi kayıplara uğramış fedakâr örgüt emekçilerine düşüyor. Seçim kazanıldığında adaydan çok sevinen, yitirildiğinde onlardan çok üzülen isimsiz kahramanlara düşüyor. Emekli olduktan sonra CHP size İş Bankası İdare Meclisi Üyeliği, Parti Meclisi ve MYK üyeliği, Milletvekilliği, Grup Başkanvekilliği ve en son Atatürk’ün koltuğunu verdi. CHP ilkelerine ters düşen uygulamalarınıza sırf parti zarar görmesin diye sabretti. Siz ise şu anda yurtdışında kırmızı bültenle aranan kişileri, Yetmez Ama Evetçileri milletvekili yaptınız. FETÖ’cü olduğu savıyla üniversiteden çıkarılanları, yasa dışı yollarla yurtdışına kaçan kişileri danışman yaptınız. Cumhuriyet ve Atatürk düş- manları ile helalleştiniz ama kendi partinizin laik, demokratik düzeni savunan kadrolarına küstünüz. CHP’li seçmeni ise her seçimde tıpış tıpış sandığa giden oy makinesi yerine koydunuz. Şimdi CHP ilkelerine bağlı, geçmişi temiz binlerce insan Atatürk’ün koltuğunu bir an önce bırakmanızı istiyor.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu,

Genel Başkan seçildiğiniz Kurultay’ın başkanıydım.

Size hakkımı helal etmiyorum.

***

Düşüncelerine değer verdiğim akademisyen Prof. Dr. L.T. kısa ve net bir görüş bildirmiş, “Ön seçimsiz sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir parti seçim kazanamaz. CHP’de biat kültürü yoktur. Ama üye ve delege yapısının da ciddiyetle elden geçmesi gerekir. Siyaseti meslek olmaktan çıkamadığın sürece. Gerisini sen getir değerli kardeşim” diyerek gerçeklere değinmiş…

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın