"NATO Suriye'nin hava savunma sistemini denedi"

"NATO Suriye'nin hava savunma sistemini denedi"
26 Haziran 2012 15:27

Rus uzmanlar, Türk keşif uçağının Suriye tarafından vurulmasını değerlendirdi. RIA Novosti ajansına konuşan uzmanlara göre, NATO Suriye’nin hava savunma sistemlerini denedi.

Ajansa konuşan Rusya Uluslararası Silah Satış Analiz Merkezi Başkanı İgor Korotçenko, düşürülen Türk uçağının Suriye’deki radyo elektronik aktiviteleri denetlemek için Suriye hava sahasına girdiğini iddia etti.

Korotçenko’ya göre Suriye hava sahasında olan olay, ayrıca bu ülkenin savunma sisteminin oldukça etkili olduğunu da gösterdi.

Rus uzman, Türkiye istihbaratının Suriye’de etkili olduğunu ve edindiği bilgileri NATO üyesi diğer ülkelerle paylaştığını öne sürdü.

Korotçenko’nun iddialarını doğrulayan Rus askeri uzman Said Aminov da bu uçuştan elde edilecek bilgilerin diğer NATO üyesi ülkelerle paylaşılacağını ileri sürdü.

Rus askeri uzman, Suriye’nin “uçak alçaktan yüksek hızla uçuyordu” iddiasını da değerlendirdi. Aminov alçaktan yüksek hızla uçuşun istihbarat amaçlı yapıldığını kaydetti.

Suriye çoğu İsrail sınırında konuşlandırılmış gelişmiş bir hava savunma sistemine sahip. Bu sistem Rusya tarafından oluşturuldu.