Naci Görür: Ne yapacağımızı biliyoruz, yarın başlasak 15 yılda tüm Türkiye’yi yenileriz

Naci Görür: Ne yapacağımızı biliyoruz, yarın başlasak 15 yılda tüm Türkiye’yi yenileriz
29 Ocak 2024 10:02

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Depreme hazırlık vadedilecek bir konu olmaktan çıkmalı, Türkiye Cumhuriyeti devleti yasal olarak bütün kentlerimizin deprem dirençli hale dönüştürülmesi için gerekli adımları atmalıdır” dedi.

 

 

Prof. Dr. Naci Görür, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.

 

Görür, “deprem dirençli kentler” tanımını “deprem geldiği zaman o depremi minimum hasarla atlatan kent demektir” şeklinde açıkladı.

Naci Görür isyan etti: ‘Dünyanın merkezine kendinizi koyup meseleyi çözemezsiniz’ Naci Görür isyan etti: ‘Dünyanın merkezine kendinizi koyup meseleyi çözemezsiniz’

 

 

Görür, “Bizim ülkemizde deprem dirençli kentler bir anayasa konusu olmalı ve ülke bir anlamda iradi şeklinin olaya bakışını değiştirmeli. Yani demeli ki bütün kentler kendini tehdit eden tehlikeyi bilmeli, tehlike gerçekleşince o kente nasıl zarar vereceğini hesaplamalı ve tehlike oluşmadan önlemini almalıdır. Bu sürekli olarak gelişen yeni teknoloji ve anlayışlar olunca onunla beraber ilerleyen bir konu olmalı. Deprem milyonlarca sene önceden beri bu topraklarda oluyor, olacak da. Bu topraklarda kalacaksak bir gece bu kadar insanımızı telef edemeyiz” ifadelerini kullandı.

 

 

Deprem Bilimci Naci Görür: Gündem değişebilir, değişmeyen tek şey deprem Deprem Bilimci Naci Görür: Gündem değişebilir, değişmeyen tek şey deprem

Görür, “Deprem Türkiye’nin en önemli beka sorunudur. Ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Yarın başlasak 15 yılda tüm Türkiye’yi yenileriz” dedi.