Murat Kurum’un ekibi İBB Haber’i satın aldı

Murat Kurum’un ekibi İBB Haber’i satın aldı
21 Şubat 2024 08:56

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle (İBB) ilgili haber paylaşımlarıyla bilinen “İBB Haber” isimli X kullanıcısıhesabının AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Murat Kurum’a satıldı. Hesabın kullanıcısı olduğu belirtilen Ümit Kaya’nın ise İBB’deki iş akdinin feshedildiği ve hakkında suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

 

 

2019 yılında açılan ‘İBB Haber’, İBB ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili gelişmeleri paylaşmakla biliniyordu.

Ancak hesaptan bugün yapılan bir paylaşımdan sonra hesabın AK Parti İBB adayı Kurum tarafından finanse edilmeye başlandığı iddiası gündeme geldi.

İmamoğlu’na yakın olduğu bilinen ‘Gençliğimiz Var’ hesabından dikkat çeken bir paylaşım geldi. Gençliğimiz Var hesabı, X platformundaki İBB Haber isimli profilin AK Parti tarafından satın alındığını iddia etti.

‘Murat Kurum ile anlaştı’ iddiası İddianın gündeme gelmesinin ardından gazeteci Nevşin Mengu, X hesabından “Bu seçimde kıran kırana sosyal medya savaşlarına tanık oluyoruz İBB Haber ve Büyükşehir Çalışıyor hesaplarını yöneten Ümit Kaya, AKP İBB adayı Murat Kurum ile anlaşmış Bu iki hesap İmamoğlu ile ilgili haberler paylaşıyordu. Ümit Kaya hali hazırda hala iBB çalışanı” paylaşımını yaptı.

Ancak Mengu, bir sonra söz konusu iddiasıyla ilgili düzeltme içeren bir paylaşım daha yaptı.

Mengu, bu kez “İş git gide garipleşiyor…Murat Kurum’un ekibi aradı ve bu hesabın kendileriyle hiç alakası olmadığını, etik olarak da stratejik olarak da böyle bir işe girmeyeceklerini söyledi” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2019’daki seçim kampanyası sırasında söylediği “Herşey çok güzel olacak” sözleriyle tanınan Berkay Gezgin de söz konusu hesabın Kurum tarafından finanse edildiğini iddia etti.

İş akdi sonlandırıldı, suç duyurusunda bulunulacak
Yine Kaya tarafından kullanıldığı iddia edilen “Büyükşehir Çalışıyor” ve “İstanbul Haber” isimli X hesaplarının da aynı şekilde Kaya tarafından satıldığı iddia edildi.

İddiaların gündeme gelmesinin ardından hesabın kullanıcısı olduğu belirtilen ve İBB bünyesinde çalışan Ümit Kaya’nın iş akdinin feshedildiği ve hakkında suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

Öte yandan İBB Haber’in Kurum’un ajansı tarafından satın alınması ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarının @haberibbcomtr adlı hesaptan duyurulacağı öğrenildi.