Muhalefetin yarısı MTV oylamasında yok!

Muhalefetin yarısı MTV oylamasında yok!
19 Temmuz 2023 07:43

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin bu yıl iki kez ödenmesini öngören kanunun Meclis’teki oylamasında muhalefetin büyük bir kesiminin oylamaya katılmadığı ortaya çıktı. CHP’den 69 milletvekili, İYİ Parti’den 22, Yeşil Sol Parti’den de 40 milletvekili oylamaya katılmadı.

 
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin bu yıl ikinci kez alınmasını düzenleyen ve vatandaştan büyük tepki gören düzenlemenin TBMM’deki oylamasında muhalefetin büyük bir kesiminin Genel Kurul’a katılmaması da ayrıca tepkiye neden oldu. Oylama sonucunda tutanaklara göre düzenleme için “evet” oyu kullandığı tespit edilen CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Sehven evet oyu verdim” açıklamasında bulundu. Oylamaya CHP’den 69 milletvekilinin katılmadığı ortaya çıkarken, 60 milletvekili de “hayır” oyu kullandı.

 

 

İYİ Parti’den de oylamaya katılan 22 milletvekili “hayır” oyu kullanırken, 22 milletvekili oylamaya katılmadı. Yeşil Sol Partisi’nden de yalnızca 15 milletvekili görüşmelere katılarak “hayır” oyu kullandı. 40 YSP’li ise oylamaya katılmadı. Saadet ve Gelecek Partisi’nden de yalnızca 6 milletvekili oylamaya katılırken, TİP’li 4 vekilden 2’si görüşmelere katılmadı, diğer 2 TİP’li “hayır” oyu kullandı. DEVA Partisi’nin 15 milletvekilinden 14’ü “hayır” oyu kullanırken 1 milletvekili oylamaya katılmadı. Demokrat Parti’den de 2 milletvekili oylamaya katılmadı, 1 milletvekili “hayır” oyu kullandı. EMEP’in de 2 milletvekili oylamaya katılmadı.