‘Milli Eğitim Bakanlığı atama sözünü tutmadı’

‘Milli Eğitim Bakanlığı atama sözünü tutmadı’
31 Ağustos 2023 11:22

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 öğrencisi olan her okula bir rehber öğretmen ataması yapılacağı yönündeki sözünü tutmamasını, Meclis gündemine taşıdı.

 

 

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni bir norm düzenlemesiyle okul türü ayrımı yapılmaksızın 100 ve üzeri öğrencisi olan her okula 1 rehber öğretmen ataması yapılacağının açıklanmasına rağmen ilgili düzenleme hayata geçirilmemesini, Meclis gündemine taşıdı.

 

 

Tanal, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in cevaplandırması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nca okul türü ayrımı yapılmaksızın 100 ve üzeri öğrencisi olan her okula 1 rehber öğretmen ataması yapılacağının açıklanmasına rağmen rehber öğretmen atamalarının yapılmamasının gerekçesi hakkında bilgi talep ederek, “Bu husus Anayasa’mızın ‘Çalışma hakkı ve ödevi’ başlıklı 49. maddesiyle güvence altına alınan çalışma hakkının ihlali değil midir? Bakanlığınız, ilgili düzenlemeyi ne zaman hayata geçirecektir?” diye sordu.

 

 

Üniversitelerin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden mezun olup atama bekleyenlerin sayısına ilişkin de bilgi talep eden Tanal, “Bakanlığınızın, bu bölümlerden mezun olanların atanmasına ilişkin çalışmaları nelerdir? Bu çalışmalar ne zaman hayata geçirilecektir?” sorularını yöneltti.

 

 

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen öğrencilerin ihtiyaç duyduğu psikolojik desteğin nasıl sağlandığına ilişkin de sorular yönelten Tanal, şöyle devam etti: “Yurt genelinde uygulanan norm kadrosu düzenlemesiyle, deprem bölgelerindeki okullarda uygulanan norm kadrosu düzenlemesi arasında fark var mıdır? Şayet yoksa bunun gerekçesi nedir? Depremden etkilenen öğrencilere ek psikolojik destek sağlanması gerekmez mi? Depremden etkilenen öğrencilere ek psikolojik destek sağlanmaması, Anayasa’mızın ‘Sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması’ başlıklı 56. maddesine ve ‘Gençliğin korunması’ başlıklı 58. maddesine aykırı değil midir?”