Milletvekillerine ‘hızlı konuşma kursu verilsin’ önerisi!

Milletvekillerine ‘hızlı konuşma kursu verilsin’ önerisi!
25 Haziran 2023 09:56

14 Mayıs seçimlerinin ardından oluşan 28. Yasama Dönemi Meclisi çalışmalarına konuşma süreleri tartışması ile başladı.

 

 

 

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın grup başkanvekillerine 2+1 dakika süre vermesine muhalefet partisi grup başkanvekilleri tepki gösterdi. Gazete Duvar’da yer alan öneriye göre AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise, “İç Tüzük’e uymamız lazım, burası mesaj verme yeri değil, burası çözüm üretme yeri. Süre sınırlı olmalı” dedi.

 

 

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal bu ifadelere, “Burası çözüm yeri, burası konuşma yeri, burası milletin sorunlarının dile getirileceği, milletin sorunlarına çözüm aranacak yer” diyerek yanıt verdi.

 

 

AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok ise yerinden “Burası Grup Başkan Vekillerinin tiyatrolarını icra edeceği yer değil!” diye seslendi.

 

 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da konuşma sürelerinde ölçülülüğün dikkate alınması gerektiğini söyledi. Bu tartışmanın ardından araştırma önergesi üzerine grubu adına söz alan ve daha önce iki dönem MHP milletvekilliği de yapan İYİ Parti Hatay Milletvekili Şefik Çirkin ise, “Bu araştırma önergeleri üzerinde konuşmalar bizim dönemimizde on dakikaydı, şimdi üç dakikaya düşmüş; bu üç dakikada ne anlatabilirsek anlatacağız. Ancak Meclis Başkanlığından ricamız, bütün milletvekillerini televizyon spikerleri gibi hızlı konuşma kursuna tabi tutsunlar ve biz de bu kabiliyetle burada dertlerimizi ifade edebilelim” önerisi getirdi.