Millet İttifakı’nda yeni strateji planları!

Millet İttifakı’nda yeni strateji planları!
10 Mart 2021 12:15

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine henüz iki yıl varken, siyaset şimdiden seçimlere odaklandı. Gerek Muharrem İnce’nin başlattığı hareket sonrası CHP’deki istifalar gerekse İYİ Parti’de Ümit Özdağ’ın, “partiyi zehir zemberek” ifadelerle suçlaması ve istifası, Millet İttifakı bileşenlerini “yeni strateji belirlemeye” zorluyor.

 

 

Bu nedenle Millet İttifakı’nın, 2023’e giden süreçte “genişleyerek yoluna devam edeceğine” dikkat çekiliyor. Bunun için de ittifak bileşeni İYİ Parti ve CHP’nin, DEVA, Gelecek, Saadet Partisi, gibi partilerle de “görüşmeler yürüterek 2023’te muhalefet blokunun genişletilmesi yönünde adım atılacağı” ileri sürülüyor. Cumhuriyet’te yer alan habere göre siyaset kulislerinde bu durum “İktidarın hamlelerine karşı muhalefet bloku da safları sıklaştırmak istiyor” sözleriyle değerlendiriliyor. Ancak CHP ve İYİ Parti’nin “bir yandan muhalefeti güçlendirmek isterken diğer yandan diğer partileri Millet İttifakı çatısı altında birleştirme noktasında bazı çekinceleri” de bulunuyor.

 

 

Milletvekilliği dokunulmazlıkları konusunda İYİ Partililerin çoğunluğunun dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda AKP ve MHP ile aynı görüşte olması ve DEVA ile Gelecek Partisi’nin HDP’ye karşı keskin bir çizgisinin bulunmamasının ittifakın kurulmasını zorlaştırdığı ifade edililiyor.

 

Kulislerde iktidarın bunu kullanarak daha fazla HDP’nin üzerine gideceği konuşulurken, Millet İttifakı’nın da iktidarın hamlelerine karşı yeni stratejiler geliştirebileceği belirtiliyor.