Millet İttifakı, tüm enerjisini ‘ilk turda sonuç’ odaklı kullanıyor!

Millet İttifakı, tüm enerjisini ‘ilk turda sonuç’ odaklı kullanıyor!
8 Mayıs 2023 08:16

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine kısa süre kala, tüm tarafların hedefi seçimi ilk turda bitirmek… Millet İttifakı iki tur arasında AKP’nin toplumu terörize etme ya da YSK aracılığıyla hukuk dışı yollara başvurma ihtimali nedeniyle ilk turda kazanmak üzere kampanyasını yeniden gözden geçirdi.

 

 

Kılıçdaroğlu’nun büyük kentlerde önde görünmesi nedeniyle son hafta hemen hemen tüm mitingler bu kentlere planlandı. Kılıçdaroğlu’nun seçmen yoğunluğunun da fazla olduğu bu kentlerdeki temaslarıyla oyunu artırmasının sandıktan cumhurbaşkanı olarak çıkmasının yolunu açacağına inanılıyor.

Millet İttifakı, seçim kararının alındığı ilk gün itibarıyla seçimi ilk turda bitirme dışında bir seçeneği önüne koymadı. Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre Türkiye siyasetinin 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşadığı sarsıntıyı unutmayan muhalefet, iki tur arasında olabileceklerin kaygısıyla “İlk turda bu işi bitirelim” çağrısı yaptı. AKP’nin 2002’den sonra ilk kez tek başına hükümet kuracak çoğunluğu bulamadığı 7 Haziran seçimlerinin ardından 1 Kasım’da yapılan erken genel seçime kadar geçen sürede yüzlerce yurttaşın ölümüyle sonuçlanan olaylar yaşandı. Ülkenin kriminalize edildiği bu dönemden sonra AKP, erken seçimde yeniden tek başına hükümet kurma hakkını elde etti. AKP’nin 1 Haziran’da 258 olan milletvekili sayısı 1 Kasım’da 317’ye yükseldi.

 

 

AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu’nu kullanarak seçim sonuçlarını manipüle etme konusundaki sabıkası da biliniyor. Bu nedenlerle iki tur arası yaşanabileceklerden kaygılanan Millet İttifakı, tüm enerjisini “ilk turda sonuç” odaklı kullanıyor.

Seçimlerden önceki son haftanın stratejisini yeniden masaya yatıran Millet İttifakı, kampanyayı daha da yoğunlaştırma kararı aldı. İttifak, tüm partilerin genel başkanları, belediye başkanları, kurmay heyetleri, milletvekillerinden sıradan partililerine kadar tüm kadrolarıyla sahada olacak. Mitingler aralıksız sürerken yüzyüze temaslara ağırlık verilecek. “Son dakika yol kazalarına” yol açmamak üzere yöneticiler ve partililerin çok dikkatli olması talimatının verildiği, belirlenen genel çerçevenin dışına çıkılmadan propaganda sürecinin sürdürülmesinin istendiği bildiriliyor.

Bu süreçte iktidarın seçimleri manipüle etmek için başvurabileceği yöntemler konusunda da “seçmeni korkutmadan” uyarılarını sürdürecek olan Millet İttifakı, oyların bölünmemesi çağrılarını da yoğunlaştıracak.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin teşkilatındaki çözülme ve oylarında görülen düşüş nedeniyle Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ilk turda seçimi kaybettirme ihtimalini zayıf gören muhalefet, bu beklentiyi seçmene de yansıtmaya çalışacak.