MHP’ye ‘samimiyet’ testi! Meclis’e en düşük emekli aylığı için yeni teklif

MHP’ye ‘samimiyet’ testi! Meclis’e en düşük emekli aylığı için yeni teklif
22 Temmuz 2023 11:17

CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Meclis’e en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi için kanun teklifi verdi. Kasap “Özellikle MHP’nin bu konuda ne kadar samimi olup olmadığını göreceğiz” dedi.

 

 

Bazı emeklilere yüzde 25 zam öngören torba kanun teklifi Meclis’te onaylanırken, zamdan en düşük aylığı alan emeklilerin yararlanmamasına tepkiler sürüyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında emekli zammını yeterli bulmadığını açıklamış ancak parti Meclis’teki görüşmelere zam için herhangi bir önerge vermemişti. MHP muhalefetin zam tekliflerini de AKP ile beraber reddetmişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün “Yapabileceğimiz en iyi zammı yaptık” diyerek emekliye zam için yıl sonunu işaret etti.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi için TBMM Başkanlığı’na yeni kanun teklifi verdi. Kanun teklifinin gündeme alınarak yasalaşması gerektiğini belirten Kasap “AKP-MHP’nin özellikle MHP’nin bu konuda ne kadar samimi olup olmadığını göreceğiz” ifadesini kullandı.

 

 

‘UTANÇTIR’

 
Kasap, bugün yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: “7 bin 500 TL gibi bir tutarın emekliye reva görülmesi utançtır. Hâlihazırda şu anda Türkiye’de net asgari ücret 11 bin 402 TL’dir. Tüm veriler ışığında Türkiye’de şu anda en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL’dir. Bu rakam Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon temel alındığında çok düşük kalmaktadır. 2023 yılında yüzde 5,33’lük bir refah payı artışıyla emekli aylıklarına yüzde 25’lik bir zam yapıldı ama bu zam yaşanan hayat pahalılığı, yüksek enflasyon ve vergi ve harçlara gelen devasa zamlardan sonra bir anlam ihtiva etmemektedir. Emekli aylıklarının asgari ücretin altında olmaması gerekir.”

 

 

‘EN DÜŞÜK AYLIK ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMALI’

 
2023 yılı için belirlenen asgari ücretinde yeterli olmadığı söyleyen Kasap, asgari ücret altında alınan her ücretin temel ve zorunlu ihtiyaçları karşılamasının mümkün olmadığını belirterek, hem asgari ücretin artması gerektiğini hem de yeni belirlenecek asgari ücrete göre en düşük emekli aylıklarının asgari ücretin altında olmaması gerektiğini belirtti.