Mersin’in Neyi Meşhur?

Mersin’in Neyi Meşhur?
13 Temmuz 2022 18:50

Kültürü, tarihi, mutfağı ve coğrafyası ile ünlü Akdeniz’in en güzel şehirlerinden bir olan Mersin gezilecek yerler bakımından da seyahat severlere ve gezginlere adeta keşfedilesi bir rota sunmaktadır. Akdeniz’in tanıtılmaya en fazla ihtiyacı olan bu ilinde gezilecek yerlerden en öne çıkanlar yazımızda yer alıyor.

Mersin Gezilecek Yerler

 

Yumuktepe Höyüğü

 

Mersin gezi rehberi olarak ilk tanıtmak istediğimiz yer, Yumuktepe Höyüğü’ dür. Geçmişi M.Ö 7000’li yıllara uzanan bu höyükte yapılan araştırmalar ve elde edilen bulgulara göre Yumuktepe, tarımın dünyada yapıldığı ilk bölgelerden biridir. Höyükte yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan saray ise dünya tarihine ve ülkemiz turizmine önemli katkı sağlayacaktır.

Höyük, kent merkezine yaklaşık olarak 1 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımı oldukça kolay olup, giriş ücretsizdir. Höyük bölgesinden çıkarılan eserler ise Mersin Müzesi’nde sergileniyor.

 

Türkiye’nin En Heybetli Kalelerinden Biri: Mamure Kalesi

Mersin ilçesi Anamur’a 6 kilometre uzaklıkta bulunan kale, Bozdoğan Köyü sınırlarındadır. Sahil kıyısında ve kayalıklar üzerinde inşa edilmiştir. 23.500 m2’lik inşa alanı ve 1500 yılı aşkın geçmişi ile Mamure Kalesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer almaktadır.

 

Yerköprü Şelalesi

 

Mersin gezilecek yerler listemizde yer alan Yerköprü Şelalesi, Mersin ilçesi Mut’a 33 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Doğal anıt olarak tanımlanan şelale, doğa gezileri için de tercih ediliyor. Yerköprü Şelalesi 29 metre yükseklikten aşağıya dökülmektedir. Şelalenin döküldüğü alanın hemen arkasında bir mağara ve göl bulunuyor.

Bu bölge trekking, kampçılık ve dağ bisikleti için en uygun alanlardan biridir.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

 

Rodoslu sömürgeciler tarafından M.Ö 8 ile 7. Yüzyıllarda kurulmuş olduğu düşünülen Soli Pompeiopolis Antik Kenti, kuruluşundan itibaren her zaman önemini korumuş kentlerden biri olmuştur. Liman kenti olması nedeniyle canlılığını hiç yitirmemiş olan kent, Mersin gezi rehberi içinde görülmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Burayı ziyaret ederken fotoğraf makinenizi yanınızda getirmenizi tavsiye ediyoruz. Soli antik kentinde fotoğraflamak isteyeceğiniz birbirinden güzel manzaralar bulunmaktadır.

 

Diğer Doğa Gezileri ve Kaynak: https://dogagezileri.com/