Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkardı

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkardı
27 Temmuz 2023 11:23

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkardı. 2024 yılı tüketici enflasyonu tahmini ise yüzde 33 olarak yukarı yönlü revize edildi.

 

 

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın 3. Enflasyon Raporu sunumunda değerlendirmelerde bulundu.
Hafize Gaye Erkan, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak için parasal sıkılaştırma sürecine başladıklarını belirtti. Erkan, parasal sıkılaştırmanın kademeli olarak güçlendirileceğini, enflasyonun ise kısa vadede geçici bir yükseliş göstereceğini ifade etti.

Erkan, temel amaçlarının fiyat istikrarı olduğunu vurgularken “Geniş kapsamlı gösterge seti Haziran ayında enflasyonun ana eğiliminde güçlenmeye işaret etmiştir” şeklinde konuştu. Merkez Bankası Başkanı, enflasyondaki ataletin kırılmasının beklentilerin çıpalanmasına bağlı olduğuna dikkat çekti.

 

 

Dezenflasyon süreci için 2024 işaret edildi

 
Gaye Erkan, dezenflasyon süreci için 2024 yılını işaret ederek “2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz. Faiz artırım kararlarımız miktarsal ve seçici kredi kararlarımızın birikimli olumlu etkilerinin bir kısmını 2023 sonunda, özellikle enflasyonun ana eğiliminde 2024 yılının ikinci çeyreğinde hissetmeye başlayacağız” dedi.

Erkan, hizmet enflasyona vurgu yaparak “Ücret artışlarının çoğu önümüzdeki birkaç ayda fiyatların çoğuna yansıyacaktır” tahmininde bulundu.

Erkan, “Kalıcı olarak gerileyen enflasyona, yatırımlar ve nitelikli büyüme eşlik edecektir” ifadelerini kullandı.

 

 

Ön plana çıkan detaylar

 
TCMB Başkanı, “Seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık ve almaya devam edeceğiz” diye konuştu. Erkan, fiyat istikrarı ve büyüme için önemli olduğunu vurgu yaptığı seçici kredi adımlarının iç talebi dengeleyeceğini belirtti.

 
Erkan, zorunlu karşılık uygulamasıyla piyasadan 450-500 milyar TL likidite çekileceği bilgisini verdi.

TCMB Başkanı, mevduat faizlerinin dolarizasyonu artırmayacak bir seviyede bulunmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Erkan, “TL tasarruf araçlarını çeşitlendirecek ve sermaye piyasalarının derinleşmesini destekleyeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

 

 

“Faiz artırımlarının yeterli ve yetersiz gibi nitelendirilmesi, bütünsel yaklaşımdan sonra yapılabilir”

 
Erkan, “Seçici kredi sıkılaştırması yoluyla enflasyonu hedefleyen dengeleyici adımlar atıyoruz ve atmaya da devam edeceğiz. Miktarsal sıkılaştırma kararlarımızla birlikte döviz kuru ve iç talep üzerinde aşırılıklar oluşturmadan TL likiditesinin istikrarlı gelişimini temin edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Erkan, politika faizinin haziran ve temmuz aylarında piyasa beklentilerinin altında artırılmasına ilişkin de konuştu. Hafize Gaye Erkan, “Parasal sıkılaştırma sürecine bütünsel bakılmalı, faiz artırımlarının yeterli ve yetersiz gibi nitelendirilmesi bu bütünsel yaklaşımı inceledikten sonra yapılabilir” diye konuştu.

 

 

Enflasyon tahminleri

 
TCMB, 2023 sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e; 2024 sonu enflasyon tahminini ise yüzde 8,8’den yüzde 33’e yükseltildi.

Merkez Bankası, 2023’ün sonuna ilişkin gıda enflasyonunu tahminini yüzde 27,9’dan yüzde 61,5’e; 2024 tahminini ise yüzde 11,5’ten yüzde 35’e çıkardı.