Meclis’teki kayyum protestosu sırasında arbede

Meclis’teki kayyum protestosu sırasında arbede
5 Haziran 2024 05:47

DEM Parti’nin Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması sebebiyle TBMM Genel Kurulu’nda başlattığı kürsü işgali protestosu sırasında AKP ve DEM Partililer arasında arbede yaşandı. Protesto sırasında “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan DEM Parti’lilere AKP’liler tepki olarak “Kahrolsun PKK, Meclis’te terörist istemiyoruz” diye karşılık verdi.

 

 

Sözcü’de yer alan habere göre DEM Parti, dün TBMM Genel Kurulu’nda Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasının neden olduğu hak ihlallerinin araştırılması için verdiği Meclis araştırılmasının öne alınarak görüşülmesi için grup önerisi verdi. Grup önerisinin gerekçesini DEM Parti Hakkari Milletvekili Vezir Coşkun Parlak açıkladı.

 

“MÜTHİŞ DİRENDİĞİMİZİ DE GÖRECEKSİNİZ”

 

 

Parlak, şunları söyledi:

 

 

* “Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek aslında delilik belirtisidir. Bu iktidar 8 yıldır aynı şeyleri yapıyor. Farklı sonuçlar alınmayacağını da defalarca belirtti. Biz bunu delilik değil faşizm olarak görüyoruz. Faşizmden o kadar gözümüz dönmüş ki yaptıklarınızın sonuçlarını bile kestiremiyorsunuz. Siz kayyım ataması yaparak sadece DEM Parti’ye oy verenlerin iradesini gasp etmiyorsunuz. Seçme, seçilme hakkını ortadan kaldırdığınız için tüm partilere oy veren seçmenin de iradesini elinden alıyorsunuz. Partimiz olan derdiniz Kürt halkıyla olan derdinizdir. Siz Kürt’ün kimliğini, kültürünü seçme ve seçilme hakkı dahil hiçbir siyasi, sosyal, kültürel hakkını tanımıyorsunuz. Kürtlere düşmanlık tutuklu uyguluyorsunuz.

 

* Kayyum sisteminin basit bir idari işlem olmadığını dünya alem biliyor. Kayyum sistemi bir rejimdir, darbe sistemidir. Kürk halkına yeterince zulüm edersek boyun eğerler diye düşünüyorsunuz. Biz parmak ile sayılacak, vurmak tükenecek bir halk değiliz. Kendini galip sayıp böbürlenenler edinsin ki sizin parti militanınız olarak atadığınız kayyum halk iradesini çalan bir gaspçı olarak anılmaya mahkumdur. Hakkari halkının özgür iradesiyle yaptığını siz siyasi yargıyla, polis copuyla, asker tüfeğiyle yıkamazsınız. Biz eş başkanlarımıza, belediyemize, halkımızın demokratik iradesine ne pahasına olursa olsun canımıza da mal olsa sahip çıkacağız. Biz seçimden önce şunu söyledik: ‘Müthiş kazandığımızı göreceksiniz’ dedik. Müthiş direndiğimizi de göreceksiniz. Hakkari’de asla sizlere boyun eğmeyecek ve kazanan bizler olacağız, kaybedecek olanlar da sizlersiniz.”

Parlak’ın konuşmasının ardından DEM Partili milletvekilleri Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasını protesto etmek için ellerinde “Belediyeler bizimdir, gasba izin vermeyeceğiz” yazılı dövizlerle kürsünün etrafında toplandı ve Genel Kurul’da nöbete başladı.

 

 

BİRLEŞİME ARA VERİLDİ

 

 

Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca’nın uyarısına rağmen DEM Partililer kürsüden inmeyince birleşime ara verildi.

 

 

MİLLETVEKİLLERİ ARASINDA ARBEDE YAŞANDI

 

 

TBMM Genel Kurulu, birleşime verilen 10 dakikalık aranın ardından yeniden toplandı. DEM Parti grubunun verdiği önergeye ilişkin konuşması için Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya’yı davet eden Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, milletvekillerini yerlerine geçmesi için yeniden uyardı. Karaca, “Sayın milletvekilleri kürsüye hatibi davet ettim. Kürsüyü boşaltmanız gerekiyor, lütfen yerinize. TBMM’nin bu oturumun, iç tüzüğe aykırı şekilde kürsünün işgalini doğru bulmuyoruz. Sayın milletvekilleri lütfen yerinize” dedi.

Karaca, DEM Parti milletvekillerinin yerlerine geçmemeleri üzerine birleşime 40 dakikalık ara verdi. DEM Parti milletvekilleri, ellerindeki dövizleri sallayarak ve Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyum kararına sloganlar atarak tepki göstermeye devam etti.

Genel Kurul, 40 dakikalık aranın ardından yeniden toplandı. Bu bölümde milletvekillerini bir kez daha uyaran Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, birleşime 2 dakikalık ara verdi. DEM Partili milletvekilleri kürsü işgallerini sürdürerek protesto gösterilerini sürdürmesi üzerine Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, meclisin 5 Haziran Çarşamba Günü saat 14.00’te toplanacağını belirterek birleşimi kapattı.

Birleşime verilen kapatılma kararı nedeniyle Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca’ya tepki gösteren AKP milletvekilleri, ‘Kahrolsun PKK’ sloganları atarak, kürsüyü işgal eden DEM Partili milletvekillerinin üzerine yürüdü. İki parti milletvekilleri arasında sözlü ve fiziki arbede yaşanırken, tansiyon yükseldi. Yaşanan arbede sırasında DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli yere düşerken AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, AKP milletvekillerini sakinleştirdi. Arbedenin ardından AKP’li vekiller Genel Kurul Salonu’nu terk ederken, DEM Partililer de meclisten ayrıldı.