Meclis TV yayınına yeni düzen önerisi!

Meclis TV yayınına yeni düzen önerisi!
17 Haziran 2023 09:14

14 Mayıs seçimlerinin ardından oluşan 28. Yasama Dönemi Meclisi çalışmalarına seçimle başladı. TBMM Başkanlığı’na Numan Kurtulmuş’un getirildiği seçimlerde gruplar da başkanvekillerini belirledi. TBMM Başkanvekilliği’ne AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Bekir Bozdağ, CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan seçildi. Ayrıca Başkanlık Divanı üyeleri ile ihtisas komisyonu başkan ve üyeleri belirlendi.

 

Fotoğraf: tbmm.gov.tr

 

Yeni oluşan TBMM Başkanlık Divanı önceki gün Numan Kurtulmuş başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre CHP’li TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca toplantıda yeni dönem çalışmaları ile ilgili beklenti ve önerilerini dile getirdi. Bu öneriler geçtiğimiz yasama döneminde sık sık gündeme getirilen ama adım atılmayan 3 konuyu içeriyordu.

 

 

GENEL KURUL KESİNTİSİZ CANLI YAYINLANSIN, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ HALKA AÇILSIN

 

 

Meclis çalışmaları TRT’den canlı olarak izlenebiliyor. Ancak bu yayınlar TRT’nin farklı programları gerekçe gösterilerek saat 21.00 itibariyle kesiliyor. Yeni yasama döneminde Genel Kurul çalışması devam ettiği sürece çalışmaların TRT aracılığıyla canlı yayınlanması istendi.

Bir başka yayın önerisi de Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinin canlı yayınlanmasıydı. Halkın seçtiği milletvekillerinden oluşan Meclis’in en önemli görevinin bütçe olduğu belirtilerek vatandaşların da bu görüşmeleri izleyebileceği web tabanlı bir televizyon yayını oluşturulması talep edildi.

Ayrıca Meclis’te milletvekillerinin ihtisas komisyonlarının çalışmalarını halkla ilişkiler binasındaki odalarından da takip edebileceği kapalı devre bir canlı yayın sistemi kurulması istendi.

Edinilen bilgiye göre Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş önerileri dikkatle dinledi, bunların önemli olduğunu ancak altyapısı ve mevzuatının oluşturulması gerektiğini kaydetti. Konuyla ilgili fizibilite çalışmasının yapılıp bir sonraki toplantıda değerlendirilmesine karar verildi.