Marmaray’da hayati tehlike

Marmaray’da hayati tehlike
16 Ağustos 2013 18:36

Usta yazar Necati Doğru, 15 Ağustos 2013 tarihli Sözcü Gazetesi’ndeki köşe yazısında Marmaray Projesi ile ilgili çok vahim bir iddiayı gündeme taşıdı. Aslında yazıda birden fazla iddia vardı. İlk iddia olan kamunun büyük miktarlarda zarara uğratılması dahi ikinci iddia karşısında önemini yitirdi. Çünkü; ikinci iddiaya göre, Marmara Denizi’ni alttan geçerek Üsküdar-Sirkeci arasını bağlayacak tüp tünel inşaatı sırasında büyük bir hata yapılmış ve bu hayati hata örtülüp, gizlenmiş. Eğer iddia doğruysa milyonlarca İstanbulluyu taşıyacak raylı sistemin deniz altındaki tünellerde can kayıplarına neden olacak bir sonuç ortaya çıkabilir.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Necati Doğru’nun yazısının girişindeki “Önce şunu yazayım. Bu bir ‘muhalefet etme ve iktidarın her yaptığı kötüdür’ deme yazısı değildir. Bu ‘aydınlanma isteyen’ bir yazıdır.” sözlerine uyarak, konunun aydınlatılması amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a yazılı soru önergesi verdi.

“Asrın projesi” ve “dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden biri” diye anılan Marmaray Projesi’ndeki kamuoyunun zarara uğratılması iddiası şöyle dile getirildi: “Gebze’den Halkalı’ya 76 km uzunluğundaki projenin yalnızca Ayrılıkçeşmesi (Asya Yakası) ile Yenikapı (Avrupa yakası) arasındaki 13 km’sinin alelacele işletmeye açılmasının yerel seçimler öncesinde oy kazanmak uğruna yapıldığı yönünde kuşkular bulunmaktadır. Ayrıca; Gebze-Halkalı arası: istasyonların, yenilenmiş tren raylarının, elektrifikasyon, sinyalizasyon, haberleşme ve kumanda merkezlerinin 2009 yılında bitirilmesi sözleşmeyle hükme bağlanmış olmasına rağmen, projenin hâlâ bitirilmemiş olması; üstelik ilk ihaleyi 680 milyon avro bedelle kazanan firma ortaklığının işi yarım bırakması, yenilenen ihalenin 1 milyar 300 milyon avroya, 2014 teslim tarihiyle yapılması kamunun zarara uğratılması hususunda kuşkuları artırmıştır.      “

Marmaray Projesi ile ilgili daha vahim olan iddia, Özgündüz’ün önergesinin gerekçesinde ayrıntıyla yer aldı. Gerekçeye göre: “Marmaray Projesi’nde kamunun zarara uğratılmasının yanında, daha vahim sonuçları olacağı öne sürülen iddialar da dile getirilmektedir. Bu iddiaya göre; Marmara Denizi’ni alttan geçerek Üsküdar-Sirkeci arasını bağlayacak tüp tünel inşaatı sırasında büyük bir hata yapılmış ve bu hayati hata örtülüp, gizlenmiştir. Tamamı 11 tünel olan projede, 11. tünelden başlamak üzere 7. tünele kadar proje yürütüldüğü, 7. tünelde yapıcı firma mühendislerinin 15 santimlik bir düşey sapma tespit ettiği ileri sürülmüştür. Bahsi geçen iddia, yazar Necati Doğru tarafından 15 Ağustos 2013 tarihli köşe yazısında da dile getirilmiştir. Belirtilen hatanın Bakanlığınızın İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne bildirildiği, bunun üzerine Bölge Müdürlüğü’nün 7. tünelin sökülerek yenilenmesi için firmaya bildirimde bulunduğu, firmanın pahalı olan bu maliyet yerine dolgu yöntemiyle sapmanın giderildiğini kurumunuza ilettiği iddia edilmektedir. Hatta denetimden sorumlu firmanın proje müdürünün sırf bu hatadan dolayı istifa ettiği belirtilmektedir. İddialar gerçeği yansıtmaktaysa binlerce yurttaşımızın hayatının riske edilmektedir.

İŞTE O SORULAR

Binlerce yurttaşının yaşamının riske edildiği öne sürülen önergede, Bakan Yıldırım’a şu sorular yöneltildi:

1.   Marmaray Projesi’nin tamamının değil de 13 km’lik küçük bir kısmının aceleyle hizmete açılmasının nedenleri nelerdir? Projenin tamamının bitmesi neden beklenmemektedir?

2.   Proje ihalesini ilk kazanan ortaklık, işin ne kadarlık bir kısmını ne kadar sürede yapmıştır? Projeyi neden tamamlamamıştır? 2009 yılında bitmesi öngörülen proje nasıl ve neden 2014’e kadar uzatılmıştır? Projenin ilk ihalesi kapsamında 680 milyon avronun ne kadarı firma ortaklığına ödenmiştir? İşini yarım bırakan firmalara karşı ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır?

3.   İlk ihalesi 680 milyon avroya verilen projenin, ikinci ihalesi neden 1 milyar 300 milyon avroya verilmiştir? Artışın nedenleri nelerdir?

4.   Marmara Denizi altındaki 7. tünelde 15 cm’lik bir sapma olduğu iddiaları doğru mudur? Doğruysa bunun ne gibi olumsuz sonuçlar beklenmektedir?

5.   Bu sapmanın Bakanlığınızın İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne bildirildiği, Bölge Müdürlüğü’nün maliyetli bir çözüm yolu önermesi nedeniyle firma tarafından hatanın dolguyla kapatıldığı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

6.   Projenin denetimini yapan firma, sapmayla ilgili herhangi bir rapor hazırlamış mıdır? Hazırlamış ise ayrıntıları nelerdir? Denetim firması, yapılan hatayla ilgili kurumsal açıdan hangi işlemleri gerçekleştirmiştir ve nelerin yapılmasını önermiştir? Denetim firmasının proje müdürünün istifasıyla proje hatası arasında nasıl bir ilişki söz konusudur? Denetim firmasının, yapılan hatanın dolguyla kapatılması konusunda sorumluluğu var mıdır?

7.   Hatanın dolguyla kapatılması konusunda teknik incelemeler yapılmış mıdır? Bu incelemelerin sonuçları nelerdir? Hata ne zaman, nasıl ve hangi dolguyla hata kapatılmıştır? Dolgunun, ilerleyen süreçte hatanın tekrar ortaya çıkması ve vahim sonuçlar yaşanmasına neden olması beklenmekte midir? Bu denli hayati bir konuda yalnızca denetim firması ve/veya Bakanlığınız haricinde herhangi bir denetim yaptırılmış mıdır? TMMOB, konunun uzmanları ve akademisyenlerden bu konuda görüş alınmış mıdır? Görüş alınmamışsa alınacak mıdır?

8.   Projenin durdurulması ve hatanın dolgu harici yöntemlerle giderilmesi konusunda herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

9.   Kamuoyunda oluşacak tedirginliği gidermek ve bilgi vermek amacıyla aydınlatıcı bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Kaynak:Odatv.com