Mahkeme, Kanal İstanbul güzergâhı yakınındaki yapılaşmaya izin vermedi!

Mahkeme, Kanal İstanbul güzergâhı yakınındaki yapılaşmaya izin vermedi!
29 Eylül 2021 08:40

Kanal İstanbul güzergâhına yakın konumdaki Başakşehir, Hoşdere’de konut alanı artışına mahkeme durdurma kararı verdi. Bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarının telafisi güç sonuçlara yol açacağına dikkat çekti. Dava dosyasına giren bilirkişi raporunda ise bölgede nüfusun artacağının altı çizildi.

 

 

İlçe belediyesinin CHP’li meclis üyesi avukat Eda Kurt, “Hiçbir rant fırsatını kaçırmıyorlar” dedi.

 

 

“Lojistik bölge tanımlı alanı ‘kentsel ve yerleşik alan’ fonksiyonuna aldılar”
Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak’ın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar planı hazırlayarak Hoşdere’deki 8.3 hektarlık “lojistik bölge” tanımlı alanı “kentsel ve yerleşik alan” fonksiyonuna aldı. Alan, şu an boş konumda. Avukat Eda Kurt da imar planlarının nüfus yoğunluğunu artırıcı nitelikte olduğunu ve planların kamu yararına aykırı olduğunu belirterek planların iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açtı. Dava dosyasına giren bilirkişi raporunda imar planlarının “şehircilik ilkelerine, yerleşmenin gelecekteki ihtiyaçlarına, planlama tekniklerine uygun olmadığı” sonucuna varıldı. Mahkeme de imar planlarının oybirliğiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

 

 

”Hukuksuzluğun, kamu yararına aykırı ve keyfi uygulamaların her zaman karşısında durmaya devam edeceğiz”
Yaşanan süreci değerlendiren Kurt, “Kanal İstanbul proje alanına oldukça yakın mesafede ve lojistik bölge olan bir alanla ilgili apar topar imar planı değişikliği yapılarak burası konut alanına çevrilmiştir. Hiçbir rant fırsatının kaçırılmaması ve plan değişikliğinin açıkça kamu yararına aykırı olduğu yönündeki bilimsel bilirkişi heyet raporu yürütmenin durdurulması kararlarının bu tür davalar için ne kadar önemli ve gecikmeksizin verilmesi gereken kararlar olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Hukuksuzluğun, kamu yararına aykırı ve keyfi uygulamaların her zaman karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi.