LGS sorusunda ‘Türkiye Yüzyılı’ ifadesi

LGS sorusunda ‘Türkiye Yüzyılı’ ifadesi
4 Haziran 2024 08:03

Liselere Geçiş Sınavı’nda Türkçe testinde bulunan bir sorudaki “Türkiye Yüzyılı” ifadesine eğitimciler tepki gösterdi.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 38 bin 192 öğrenciye yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav 2 Haziran Pazar günü yapıldı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre Sınavdaki bir soru tartışmalara neden oldu. Cumhuriyet’ten Taylan Gülkanat’ın haberine göre Türkçe testinin 20’nci sorusu şöyleydi:

Anadolu kültürü, tüm dünyaya barışı ve huzuru getirmeyi hedefleyen Türkiye Yüzyılı’nın temel dayanak noktasıdır. Bu cümlenin türüyle ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

 

 

A) Anlamına göre olumlu cümledir.

B) Yüklemin yerine göre kurallı cümledir.

C) Yüklemin türüne göre fiil cümlesidir.

D) Yapısına göre fiilimsi bulunan cümledir.

 

 

‘AKP’nin sloganı’

 
Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi görmezden gelinerek sanki barış ve huzur fikri Anadolu kültürüne özgüymüş gibi bir algı yaratılmak istenmekte, AKP’nin siyasi sloganı olan ‘Türkiye Yüzyılı’ kullanılarak da eğitim, ideolojik bir araç olarak kullanılmak istenmektedir. Bu soru, Cumhuriyeti yok sayan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin zihinsel arka planının ürünüdür. MEB’in, siyasi ideolojilerden bağımsız, objektif ve tarafsız bir şekilde eğitim vermesi esastır” diye konuştu.

Eğitimci Özgür Bozdoğan ise “Siz kamusal hizmeti siyasi partinin bakış açısıyla yerine getirmeye kalkarsanız, bu bütün toplum açısından kabul görmez” dedi.