Kuzey Ormanları’nda tahribat devam ediyor: Şirket kapasite artırımı için bakanlığa başvurdu

Kuzey Ormanları’nda tahribat devam ediyor: Şirket kapasite artırımı için bakanlığa başvurdu
11 Mayıs 2024 08:00

1990’lı yılların başında 225 futbol sahası büyüklüğündeki alan için ilk iznini alan İSTMAD Maden İşletmeleri, yıllar içerisinde üretimi genişletti. Şirket kalker ocağı ve kırma eleme tesisinde yeniden üretimi artırmak için bakanlığa başvurdu.

 

Fotoğraf: https://kuzeyormanlariarastirma.org/

 

İstanbul Kuzey Ormanları’ndaki tahribat devam ediyor. İSTMAD Maden İşletmeleri, kalker ocağı ve kırma eleme tesisinde birkaç kez kapasite artışı almasına rağmen, yeniden üretimi artırmak için girişimde bulundu. Şirket, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. Proje onaylanırsa şirket, kalker üretimini 5 milyon 544 bin tona yükseltecek.

Cumhuriyet’te yer alan Şeyda Öztürk’ün haberine göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuran şirketin projesi için 13 Haziran’da halkın katılımı toplantısı yapılacağı öğrenildi. Yurttaşın görüşünün alındığı toplantının ardından projeye ilişkin süreç devam edecek.

 

Eğer projeye onay verilirse şirket, 1 milyon 296 ton olarak ve sonrasında 4 milyon tona çıkardığı kalker üretimini 5 milyon 544 bin tona yükseltecek. Ayrıca alanda bulunan kırma eleme tesisinin kapasitesi de 1 milyon 536 tondan 5 milyon 378 tona çıkarılacak. Şirket bu projesi için 7 milyon 900 bin TL harcayacak.(