Kurultay kararını yerel seçim sonrasına bırakamaz!

Kurultay kararını yerel seçim sonrasına bırakamaz!
24 Temmuz 2023 04:06

Dün toplanan CHP Parti Meclisi (PM), görevden alınan il ve ilçe başkanlarının itirazlarını görüştü. İtirazların kabul edilmesi için PM’nin 3’te 2’sinin oyu gerekiyordu.

 

 

Görevden alınanların iade talebi PM’de yapılan oylama sonucu reddedildi. Oylamada Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu oylarının dengede olduğu görüldü.

60 kişilik CHP PM’de Kemal Kılıçdaroğlu ile değişimciler bıçak sırtı gibi tam ikiye bölündü.

 

 

İllere göre oy sonuçları şöyle:

 

 

Ağrı için iade edilsin diyenler 30, reddedenler 31. Muş için göreve iade edilsin diyenler 31, reddedenler 30. Mardin için göreve iade edilsin diyenler 31, reddedenler 28 ve çekimser oy 2. Kayseri için ise göreve iade edilsin diyenler 28, reddedenler 33. İstanbul-Beykoz için göreve iade edilsinler diyenler 26, reddedenler 35, çekimser 2 oldu.

 

 

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu oyları dengede

 

 

Görevden alınan il yönetimlerinin göreve iadesi oylamasında oyların dengede çıkması dikkat çekti. Değişim diyen İmamoğlu’nu destekleyen PM üyelerinin sayısı ile Kılıçdaroğlu’na destek veren PM üyelerinin sayısı 30, 30’luk bir dengeye oturmuş gözüküyor.

Bu durumda Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultayı yerel seçimler sonrasına bırakamayacağı, kongre takviminin tamamlanmasının ardından kurultay kararını almak durumunda olduğu söyleniyor.