Kripto para piyasaları sert satışlara maruz kaldı

Kripto para piyasaları sert satışlara maruz kaldı
6 Temmuz 2024 07:02

Haftanın son iş gününde kripto para piyasaları sert satışlara maruz kaldı.Kripto piyasası Mt Gox borsasının 47 bin 229 (2.71 milyar dolar) Bitcoin’i başka bir cüzdana taşımasıyla Bitcoin 55.000 doların altına düştü ve günlük 665 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti.

 

 

 

Bitcoin, iflas eden Mt. Gox borsasının 2014’te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtmasıyla başlayan belirsizliklerin ardından sert değer kaybetti. Lider kripto varlık 54 bin dolar seviyesinin altına inerek 53. 219 dolar seviyesini test etti ve böylece şubattan bu yana en düşük seviyesini gördü. Bitcoin haftayı yüzde 9 değer kaybıyla tamamladı. Böylece Bitcoin, mart ayı ortasında gördüğü 73. 798 dolarlık zirveye ulaştığından bu yana yüzde 26’nın üzerinde değer kaybetti.

 

 

SİYASİ BELİRSİZLİK ETKİSİ

 

 

Analistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarındaki düşüşün, Mt. Gox borsasının 2014’te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtmasına yönelik sürecin başlaması nedeniyle yaşandığını belirtiyor. Artık faaliyet göstermeyen Mt. Gox borsasının yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki kripto varlıkları bu ay kademeli bir şekilde sahiplerine dağıtması beklenirken, bu varlıkların bir kısmının satılacağı öngörülüyor. Analistler, ABD’deki başkanlık seçimlerine yönelik belirsizliklerin de kripto varlıklarda satış baskısı yarattığını belirtiyor. ABD Başkanlık seçimlerinde Joe Biden’ın rakip aday Donald Trump’la gerçekleştirdiği tartışma performansının ardından, Demokratların başkan adayı olarak daha az kripto yanlısı bir adayın seçilmesi olasılığına dair endişelerin de etkili olduğunu belirtiyorlar.