‘Kozmik Oda’ davasında hakim ve savcıların cezaları onandı, emekli komutanlar hâlâ hapiste!

‘Kozmik Oda’ davasında hakim ve savcıların cezaları onandı, emekli komutanlar hâlâ hapiste!
5 Mart 2024 09:54

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiaları üzerine başlatılan ve Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nın “Kozmik Odaları”nda gerçekleştirilen uzun süreli aramaların parçası olan soruşturma kapsamında görev yapan hakim ve savcılar Mustafa Bilgili, Halil İbrahim Kütük ve Nihal Uslu’ya verilen hapis cezalarını onayladı. 28 Şubat sürecinde de dava açan ve FETÖ’cü hakimlerle işbirliği yaparak emekli komutanları mahkum ettiren Bilgili’nin aralarında bulunduğu isimlerin cezaları kesinleşti.

 

 

Aldıkları cezalar

 
Sözcü’den Balak Kaya’nın haberine göre, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik “Hayali suikast” iddiasıyla başlatılan soruşturma çerçevesinde, “Kozmik Oda Kumpas” davasını yürüten eski savcı Mustafa Bilgili, FETÖ üyeliği ve casusluk suçlarından dolayı 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı soruşturma kapsamında görev alan eski hakim İbrahim Kütük 12 yıl 1 ay, eski hakim Nihal Uslu ise 14 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından bu cezalar onaylandı.

 
Genelkurmay Özel Kuvvetler Seferberlik Bölge Başkanlığı’nın “Kozmik Oda” adı verilen bölümünde 19 Aralık 2009’dan itibaren 20 gün boyunca yapılan aramalarda, devlet sırrı niteliğindeki bilgi ve belgelerin dışarı çıkarılmasında rol oynayan hakim Kadir Kayan, 15 Temmuz 2016’daki FETÖ darbe girişiminden bu yana firari durumda. Kadir Kayan, “Kozmik Oda” araması sonrasında Yargıtay üyeliğine atanan isimler arasındaydı.

 

 

944 gündür cezaevindeler

 
“Kozmik Oda” davası ve 28 Şubat süreciyle ilişkilendirilen hakim ve savcıların FETÖ üyeliği nedeniyle mahkûm edilmelerine karşın, yaşları 78 ile 84 arasında değişen emekli komutanlar Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, Temel Özkaynak, Erol Özkasnak ve Yıldırım Türker, çeşitli hastalıklarla mücadele etmelerine rağmen sağlık raporlarına karşın hâlâ tutuklu bulunuyor.