Konut aidatları daha da artacak

Konut aidatları daha da artacak
1 Temmuz 2023 07:17

Ankara Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, site ve apartmanlardaki aidat artışı ile ilgili “Asgari ücret artışı ile birlikte daha da artacak” dedi. Sözcü’ye değerlendirmelerde bulunan Akçam, aidatların vatandaşlar için büyük bir yük haline geldiğini vurguladı. Akçam, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, profesyonel tesis yönetim şirketleri için yapacağı düzenlemelere de değindi.

 

 

BİRİM KURULACAK

 

 

Akçam, “Konut sektöründe site ya da işyeri tesis yöneticilerinin hizmet kalitelerinin arttırılması için denetim kriterleri gelecek. Bu amaçla bakanlık bünyesinde bir birim kurulacak. Böylece her önüne gelen site veya tesis yöneticisi olamayacak. Bakanlığın bu çalışmayı bir an önce hayata geçirmesi gerekiyor ve biz de destekliyoruz” dedi.

‘Fahiş artışlarla mücadele gerekli’
– “Keyfi artışlara karşı disiplin getirilmeli” ifadelerini kullanan Hakan Akçam, “Aidat artışları vatandaşların bütçeleri için önemli bir yük olmaya başladı. Aidatlar Ankara’da ortalama 500-1.250 TL ve markalı konut sitelerinde 4 bin TL’ye kadar yükseliyor” dedi. Akçam, asgari ücret artışını fırsat bilerek aidatta fahiş rakamlar öne sürenlerle sektörün ve vatandaşların mücadele etmesi gerektiğini söyledi.