Koca: Maymun çiçeği pandemi sebebi değil

Koca: Maymun çiçeği pandemi sebebi değil
7 Haziran 2022 12:46

Sağlık Bakanı Koca kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada maymun çiçeği hastalığının temasla bulaştığını belirterek hastalığın pandemi sebebi olmadığını ifade etti. Bakan Koca Türkiye’de hastalığın görülmediğini, şüphelenilen kişilere ise test yapıldığını belirtti.

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca maymun çiçeği hastalığına ilişkin kabine toplantısı sonrasında gazetecilere değerlendirme yaptı.

 

Bakan Koca, şunları söyledi: “Maymun çiçeğini biliyoruz, temasla geçiyor. Yurt dışında nasıl gelişti? Temasla oldu artı salgıyla geçiyor, damlacık enfeksiyonuyla geçmiyor. Dolayısıyla salgın, pandemi ve benzeri olabilecek durumu söz konusu değil. Lüzumsuz gündem yapmayalım, vatandaşı tedirgin etmeyelim. Halen de bizde görülmedi ama maymun çiçeğine benzer belirtiler gösteren birçok virüs var. Her benzer görüntü için maymun çiçeği demeyelim. Medyada birtakım haberler yapılıyor, görseller paylaşılıyor sonra testlerini yapıyoruz negatif çıkıyor. İnsanlarımızda ‘Görüldü de bunu bir şekilde gizlediler mi, açıklamadılar mı, dünyada görülüyor da bizde niye görülmüyor?’ gibi bir kaygıya sebep oluyor. Yoğun temas olduğu durumlarda daha çok oluyor.”