‘KKM için ‘çağın buluşu’ demişlerdi’

‘KKM için ‘çağın buluşu’ demişlerdi’
24 Ağustos 2023 11:07

Karar yazarı Elif Çakır, eski Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin seçim arifesinde çıktığı bir televizyon programında Kur Korumalı Mevduat (KKM) için “çağın buluşu” nitelemesi yaptığını anımsattı. Çakır, “Ama tabii böyle olmadı; Erdoğan’ın ‘faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur’ tezinin maliyeti vatandaşlar olarak hepimizin belini büktü. Erdoğan bu tezini gerçekleştirmek için ısrar edip faizleri düşürdükçe enflasyon patladı, kur patladı, döviz karşında paramız değerini kaybetti, eridi gitti. Her geçen gün alım gücünü kaybeden, parası pula dönen vatandaş parasının değerini korumak, evini geçindirebilmek için parasını dövize çevirdi, bu durum dövizin TL karşısındaki yükselişini daha da artırdı” dedi.

 

 

“Ekonomistler, iktidarın söylemiyle ‘KKM modelinin’ hazineye maliyetinin ağır olacağını, bu modelin sürdürülebilir olmadığını” söylediklerini belirten Çakır, köşe yazısına şöyle devam etti:
“Şimdi Erdoğan mecburen, başka çıkış yolu kalmadığı için, Mehmet Şimşek ve Hafise Gaye Erkan’ın göreve getirdi, onlar da ülkeyi rasyonel zemine döndürmeye çalışıyorlar, bir irrasyonelliği daha bitirmeye çalışıyorlar. Hem de yine ‘çağın buluşu’ bir yöntemle; Merkez Bankası KKM ile döviz mevzuatını azaltıp TL mevduat hesaplarına geçişi artırmak için yeni düzenlemeler yapmış. Bu düzenlemeye göre vadesi gelen KKM’den standart TL mevduatına geçişte hedefi tutturamayan bankaya ceza geliyor. Özel bankalar KKM’de parası olan müşterilerini TL mevduatına (faizine) geçmesi için oturacaklar ve ikna edecekler. Müşterisini ikna edemeyen banka ceza ödeyecek.!

İktidar yetkilileri çıkıp mesela vatandaşlarına TL faizine geçin, KKM’den çıkın önerisinde bulunmuyor! Erdoğan çıkıp mesela denizde su bitti, KKM yok artık, KKM’den çıkmayana ceza gelecek açıklaması yapmıyor! KKM’nin Hazine ve Merkez Bankası’nın üstünde nasıl ağır bir yük haline geldiğini kimse söylemiyor, söylemeden kurtulmaya çalışıyorlar.”

 

 

Yazının tamamı için tıklayın.