Kızılay Birlik Hareketi’nden Kızılay delegelerine mektup: 20’den fazla suç duyurusu olduğu belirtildi, iddialar sıralandı

Kızılay Birlik Hareketi’nden Kızılay delegelerine mektup: 20’den fazla suç duyurusu olduğu belirtildi, iddialar sıralandı
7 Mayıs 2023 10:00

Eski Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar ve eski Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel’in de aralarında bulunduğu “Kızılay Birlik Hareketi” 2016-2022 döneminde hukuk dışı ve yasalara aykırı olduğunu öne sürdükleri işlemleri Kızılay delegelerine mektupla duyurdu.

 

 

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde söz konusu mektuba yer verdi.

 
İşte, o mektupta yer alan iddialardan bazıları:

 

 

“Kızılay yönetimi, 81 ilde teşkilatlanan 672 şubeden 550’sini hukuksuz olarak kapattı, binlerce üyenin kaydını sildi. Kapatılmayan şubeler de iktidarın desteği ile Memur Sen’de kayıtlı üyeler toplu olarak üye yapıldı ve yandaş yönetimler oluşturuldu.

Personel tasarrufu ve daha yetkin personel istihdamı gerekçesiyle, 4 bin 500 çalışanından yarısının iş sözleşmeleri fesih edildi. Yerlerine AKP referansı ile ve şeffaf olmayan yöntemlerle işe alımlar yapıldı ve personel sayısı 15 bine ulaştı. Atılan personeller işe iade davalarını kazanmalarına rağmen işe başlatılmadı ve Kızılay milyonlarca lira tazminat ödeyip maddi zarara uğratıldı. Kızılay’a bağış yolu ile vekalet vererek kurban kestirmek isteyen vatandaşların kurbanları önceki yıllarda Et ve Süt Kurumu’na kestirilirken, başta Yeryüzü Doktorları olmak üzere farklı derneklere aktarıldı. Bu durum şaibelere yol açtı.

Kurban Bayramı’nda Kızılay’a vekalet veren vatandaşların kurbanlarının kesimi için bir şirketle yapılan 3.8.2018 tarihli ‘kurban sözleşmesi’ gereği kesilmesi gereken 6 bin büyükbaş hayvandan 2 bin 782’si kesilmemiş, Polonya’dan getirilen 2 tırda bulunan 151 adet karkas ise gümrükte yapılan analizleri sonucu ülkemize girişi uygun bulunmadığından bedeli dernek tarafından karşılanarak imha edilmişti. Kızılay 1 milyon 851 bin 402 Euro zarara uğratıldı.

İnsani yardım kuruluşu özelliğinden çıkarılıp holding haline getirilen Kızılay, gerçek özelliğini yitirerek kâr amaçlı bir kuruluşa dönüştürüldü. Belirtilen haksız ve hukuksuz uygulamaların yanı sıra, somut belge ve bilgilere dayandırılan 20’den fazla suç teşkil eden konuyla ilgili de tarafımızdan suç duyuruları yapıldı.”