Kilis’te hakim tepelere füze rampaları

Kilis’te hakim tepelere füze rampaları
21 Eylül 2013 13:35

Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesinde muhalif gruplar arasında çatışmalar nedeniyle tedirginliğin yaşandığı Kilis’te, güvenlik önlemleri artırıldı.

 

Suriyeli muhaliflerin Esselame Sınır Kapısı’nı kapatması nedeniyle Türkiye’nin de tedbir amaçlı olarak Öncüpınar Sınır Kapısı’nı kapattığı Kilis’te, kilometrelerce TIR kuyruğu oluştu.

 

Kilis’in karşısında bulunan muhaliflerin kontrolündeki Suriye’nin Azez İlçesi’nde, geçen çarşamba günü çatışmalar başladı. Özgür Suriye Ordusu üyeleri ile El Kaide’ye yakınlığı ile bilinen gruplar arasında çıkan şiddetli çatışmalar nedeniyle muhalifler, Esselame Sınır Kapısı’nı geçişlere kapattı. Yaşanan bu gelişmenin ardından Türk yetkililer de tedbir amaçlı olarak Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan araç ve insan geçişini durdurdu.

 

 

80af0640218080025b152f83a258f4bd

 

ATEŞKES SAĞLANDI

 

Çarşamba ve perşembe günü süren çatışmalar Kilis’te tedirginliğe yol açtı. Azez’de yaşanan çatışmaların Kilis’te tedirginliği artırması nedeniyle sınır hattında güvenlik güçleri tarafından zırhlı araçlar ile önlemler artırıldı. Suriye’nin Türkiye’ye açılan kapısı olan Esselame Sınır Kapısı’nın kontrolünü ele geçirmek için çatıştığı ileri sürülen muhalif gruplar, dün sabah saatlerinde ateşkes sağladı. Ateşkes kapsamında sınır kapısının, birbiriyle çatışan muhalif grupların birlikte kontrol etmesi noktasında anlaştıkları ileri sürüldü. Ateşkesin sağlanmasının ardından çatışmalar sona ererken, muhalifler Esselame Sınır Kapısı’nı ise geçişlere açmadı.

 

HAKİM TEPELERE FÜZE RAMPALARI

 

Yaşananların ardından Kilis’te, teyakkuz durumuna geçen güvenlik güçleri ise sınır hattındaki önlemlerini artırdı. Zırhlı araçlar ile sürekli sınır hattında devriye görevi yapılan Kilis’te, güvenlik güçleri tarafından Suriye’yi gören hakim tepelere füze rampaları, zırhlı araçlar ve uçak savar bataryaları konuşlandırıldı. Sınırda bulunan karakollarda da önlemlerin artırıldığı Kilis’te, 24 saat kameralar ile izlenen sınır hattına konuşlandırılan tankların namlularının da Suriye’ye çevrili olduğu bildirildi.

 

5 KİLOMETRE TIR KUYRUĞU

 

Sınır kapısının kapatılmasının, Suriye’ye gönderilen yardımları taşıyan TIR ile çimento taşıyan araçlar da Öncüpınar Sınır Kapısı’nda beklemeye başladı. Sınır kapısının kapanmasıyla ticari ve yardım amaçlı malzemelerin yüklü olduğu TIR’lar, Öncüpınar Sınır Kapısı önünde 5 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Kuyrukta bekleyen sürücüler, sınır kapısının bir an önce geçişlere açılmasını beklediklerini ifade etti.