Kılık kıyafette MEB hassasiyeti!

Kılık kıyafette MEB hassasiyeti!
9 Kasım 2021 10:01

MEB, ders kitaplarının incelenmesine yönelik kriterlerine “Giyim ve hayat tarzı, gerçekliğe uygun yansıtılmalı” maddesini ekledi. Kritere, “İktidarın görevi toplumu Ortaçağ karanlığına mahkum etmek değildir” tepkisi geldi.

 

 

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Yazım hataları, cinsiyetçi ve ayrımcı ifadeler nedeniyle hemen her yıl tartışılan ders kitapları ve eğitim araçlarına yönelik incelemelere esasa olacak kriterler güncellendi.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca yayımlanan, “Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği” doğrultusunda güncellenen kriterlerde dikkati çeken maddeler yer aldı.

 

 

MANEVİ DEĞER VURGUSU

 

 

Düzenleme ile birlikte, ders kitaplarının hazırlanması sürecinde dikkat edilecek bazı noktalar şöyle sıralandı:

• Taslak ders kitabı ve eğitim araçları ile bunlara ait elektronik içerikler, “Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri” esas alınarak hazırlanacak.

• İçerik, öğretim programlarında yer alan milli ve manevi değerlere uygun, kök değerleri yansıtacak nitelikte olacak.

• Konuların işlenişinde veya örneklerde, insanların betimlenmesi ve olayların sunulmasında, toplumsal eşitlik ilkesi gözetilecek.

• Verilen örneklerde ve kullanılan karakterlerde, kadın ve erkek dağılımı açısından “makul bir denge” gözetilecek.

• Başı açık kadınların kötü, başı kapalı kadınların ise şefkatli resmedildiği kitaba yönelik, “İddialar sübuta ermedi” diyerek herhangi bir yaptırım uygulamayan MEB, ders kitaplarının incelenmesi kriterlerine “Toplumun giyim ve hayat tarzının gerçekliğe uygun olarak” yansıtılması gerektiği maddesini de ekledi.

 

 

Örtülü mesaj

 

 

“Türkiye’nin dünyanın tüm evrensel değerlerini taşıyan zenginlikte bir ülke” olduğunu kaydeden Veli-Der Başkanı Ömer Yılmaz ise “Tek bir çocuğumuza dahi kendini öteki hissettirecek içerikte öğretim programlarının, ders içeriklerinin dayatılmasını kabul etmiyoruz. ‘Milli ve manevi değerler gözetilmeli ve toplumun giyim ve hayat tarzı gerçekliğe uygun yansıtılmalı’ maddesi ile yazarlara ve yayınevlerine dolaylı mesaj verilmeye çalışılıyor. Çok açık bir şekilde evrensel değerlerin esas alınmaması aksi takdirde bu kitapların onaylanmayacağı açıkça belirtilmektedir” dedi.