Kılıçdaroğlu’nun yeni danışmanı Özgür Yici’yi tanıyalım!

Kılıçdaroğlu’nun yeni danışmanı Özgür Yici’yi tanıyalım!
21 Haziran 2023 08:06

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonrasında danışmanlarını görevden almıştı. Kılıçdaroğlu danışmanlık görevine, Mart 2016’da kayyım atanan Zaman gazetesinin internet sitesinde o dönem görevlendirilen Özgür Yici’yi getirdi. Anka Haber Ajansı’nın sahibi olan medya kuruluşuna ait bir gazetenin de genel yayın yönetmenliğini yapan Yici, seçim öncesinde İYİ Parti’nin oyunu katmaksızın, CHP ve ittifaktaki diğer partilerin, HDP’nin oy oranı ile birlikte yüzde 45 oy alacağını iddia etmişti.

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerden sonra ilk olarak partinin üst yönetimi olan MYK’yı değiştirmiş, ardından da 4 Haziran’dan önce ataması yapılan danışmanların görevlerine son vermişti. Medyada yer alan haberlere göre Kılıçdaroğlu, yeni danışman atadı.

Kılıçdaroğlu, medyada kritik görevlerde adı öne çıkan Özgür Yici’yi danışman olarak görevlendirdi.

Odatv’de yer alan habere göre bir dönem Aksiyon dergisinin de başına getirilen Yici, eski sabah.com.tr’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmıştı.

Yici’nin ismi FETÖ – AKP mücadelesinin en sıcak olduğu günlerde de kamuoyuna yansımıştı.

 

 

SERHAT ALBAYRAK’IN EKİBİNDEN

 

Yıl: 2016

Bugün Kılıçdaroğlu’nun danışmanı olan Özgür Yici’ye dikkat çeken bir görevlendirme kararı ulaştı.

FETÖ’nün elindeyken kayyum atanan Zaman gazetesinin internet sitesinin başına Sabah ve Akşam gazetelerinin internet yayın yönetmenliğinden yaklaşık üç ay önce ayrılan Özgür Yici’nin, Aksiyon Dergisi’nin başına ise Turkuvaz Dergi Dijital yönetmeni Hakan Turpçu’nun getirileceği iddia edildi.

Kısa süre önce kayyum atanan Zaman gazetesi grubuna yönetici atamalarının yapılmasına başlandı. Kayyum atamasının ardından Zaman’ın internet sitesi kapatılmıştı. Bugün yayına başlayan Zaman web sitesinin, arşivini silmesi ise dikkat çekmişti.

Kulislerde yer alan bilgilere göre, Zaman web sitesinin başına bir süre önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Ethem Sancak’ın sahibi olduğu TürkMedya Grubu’nda İcra Kurulu Üyesi ve Dijital Yayınlar Yönetmeni olarak çalışırken işine son verilen Özgür Yici getiriliyor. Yici Akşam’ın, Güneş’in, grubun dergilerinin ve radyolarının tamamının internet sitelerini yönetiyordu.

Görevlendirmelerin ise bizzat Sabah gazetesinin patronu Serhat Albayrak tarafından yapıldığı biliniyordu.

 

 

Diğer yandan CHP Genel Merkez çevrelerinde Özgür Yici’nin özel danışman olarak değil bir danışman grubu içerisinde partiye destek verdiği konuşuluyor.

Bu grubun da Kılıçdaroğlu’na kamuoyu araştırmaları kapsamında teknik destek verdiği bu desteği de gönüllü olarak yaptıkları aktarılıyor.

 

 

TUNCAY ÖZKAN İLE OLAN YAKINLIĞI
Öte yandan, Tuncay Özkan’a yakın olduğu belirtilen Yici, KRT TV ve ANKA Haber Ajansı’nın da sahibi olan Güneşim Medya’nın bünyesinde faaliyet gösteren İkinci Yüzyıl ismindeki dijital gazetenin de Genel Yayın Yönetmenliğini görevini üstlendi.

 


SEÇİM SONUCU TAHMİNİ DİKKAT ÇEKTİ

 

Yici’nin, 5 Mart tarihinde yaptığı seçim sonucu tahmininde CHP’nin yüzde 27-28 oy alacağını söylemiş, Gelecek ve Saadet’in toplamda 6 oyu olduğunu yazmıştı. HDP ve TİP’in de 12-13 oyu olduğunu söyleyen Yici, İYİ Parti’nin oyunu katmadan hesap yapan Yici, ittifaktaki partilerin ve HDP’nin oylarının yüzde 45-46’yı bulacağını iddia etmişti. İYİ Parti’nin yüzde 11-12 oranındaki oyu ve Ümit Özdağ ile Muharrem İnce’yi de yüzde 15-17 arası oy alacağı şeklinde öngören Yici, AKP ve MHP’nin Cumhur İttifakı’na ise yüzde 38-40 arası oy oranı öngörmüştü.

 

 

Yici şunları yazmıştı:

“BİRİNCİ TUR:

Kabaca hesap edelim: CHP 27-28 puan.

DEVA – Gelecek- Saadet ve DP toplam 6 puan diyelim.

HDP-TİP 12-13 puan. Zaten toplam 45-46 puan ediyor.

İYİ Parti şu an 11-12’lere indi. Özdağ 2-3, Muharrem 1-2 puan. Diyelim 15-17 puan.

AKP-MHP de 38-40 puan.”

Yici, ikinci turda ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 45, Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 40 alacağını öne sürerek, Özdağ ve İnce seçmeninin Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini iddia etmişti. Yici şunları söylemişti:

“Kabaca 45 alan KK ve 40 alan Erdoğan yarışacak. İkinci turda İyi Parti seçmeni, Özdağ seçmeni, İnce seçmeni neredeyse blok olarak Kılıçdaroğlu’na oy verecektir. Kaldı ki ilk turda sandığa gitmeyen muhalif seçmen, Erdoğan gidiyor diye ikinci turda sandıklara koşacak.”