Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı, gizli tanığı nasıl ve neden kaçırdı?

Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı, gizli tanığı nasıl ve neden kaçırdı?
21 Mayıs 2024 07:14

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının gizli tanıklarından Serdar Sertçelik’in iki ayağı yaralı ve elektronik kelepçeliyken kaçmasına yardım ettiği iddiasıyla tutuklanan Ramazan Kubat’ın avukatının açıklamalarına yer verdi.

 

 
Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında tutuklanan 7 kişinin arasında CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı Ramazan Kubat da vardı. Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında, Kaplan soruşturmasının gizli tanıklarından Serdar Sertçelik’in iki ayağı yaralı ve elektronik kelepçeliyken kaçmasına yardım ettiği iddiasıyla tutuklanan Kubat’ın avukatının açıklamalarına yer verdi. Saymaz, özetle şunları yazdı:

 

 

“14 – 28 Mayıs’tan sonra tüm danışmanlar gibi Kubat’ın da CHP’yle bağları koptu. Kubat partiden ayrıldıktan sonra mahallesine ve işine döndü.

 

Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nde kantin işletiyordu.

 

Görüştüğü isimlerden biri de Mustafa Çotuk’tu. Avukatı Burcu Aslan’ın iddiasına göre Kubat, geçen yıl kasım ayının sonunda Çotuk tarafından arandı. Çotuk, ‘Gençlerle kahvaltıda buluştuk. ‘Ramazan abi de gelsin’ diyorlar. Kahvaltıya bekliyoruz’ diyor.

Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında tutuklandı Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında tutuklandı

Kubat, kırmıyor ve kahvaltıya katılıyor. Burada Çotuk’un yanında oturan Serdar Sertçelik’le tanışıyor. Çotuk, kahvaltıdan sonra Kubat’a ‘İstanbul’a eğlenmeye gideceğiz. Sen de gel. Deniz kenarında rakı – balık yaparız’ diyor. Kubat, önce reddediyor.

Israrlar üzerine kabul ediyor. Aynı akşam üzeri yola çıkılıyor. Aracı Kubat kullanıyor. Bolu’da Highwah AVM’de mola veriyorlar. Serçelik, alışveriş yapıyor. Ardından bir tesiste yemek yiyorlar. Sertçelik, bir TEKEL büfesinden yüklüce içki alıyor; yolda giderken içiyorlar. Sertçelik’i Şile’de indiriyorlar. Kubat ve Çotuk, o gece geri dönüyor.

Avukat Burcu Aslan, Kubat’ın Sertçelik’i tanımadığını, Çotuk tarafından oyuna getirildiğini iddia ederek, şunları söylüyor: ‘Serdar’ın ayağında elektronik kelepçesi ve alçı yokmuş. Hatta arama kaydı bulunmuyormuş. Bolu’da alışveriş yapıyorlar, tesiste yemek yiyorlar. Serdar, büfeden alkol alıyor. Siz olsanız araması olduğunu düşünür müsünüz?’ Avukat Aslan, aracın Kubat’a ait olduğunu ve üzerinde çakar bulunmadığını söylüyor.”

Saymaz yazısında “Bu anlatım ikna edici ve inandırıcı olmaktan çok uzak” dedi ve şu ifadeleri kullandı: “Mamak’ta Ülkü Ocakları Başkanlığı yapan ve Kılıçdaroğlu’nun danışmanlığını üstlenen Kubat’ın bir arkadaşının ısrarı üzerine, o gün tanıştığı kişiyi aracına alarak, İstanbul’a götürmesi hayatın olağan akışına ters görünüyor. Eğlenmek için kasım ayı itibariyle İstanbul’un en tenha ilçelerden biri olan Şile’yi tercih etmeleri, Sertçelik’i indirip Ankara’ya dönmeleri kuşku uyandırıyor. Kubat’ın bu firardaki pozisyonu, bir iyilikten daha fazlasını düşündürüyor.”