‘Kılıçdaroğlu’nun aynı siyaseti, aynı kişilerle sürdürerek başarının gelmeyeceğini görüp göstermesi gerekir’

‘Kılıçdaroğlu’nun aynı siyaseti, aynı kişilerle sürdürerek başarının gelmeyeceğini görüp göstermesi gerekir’
12 Haziran 2023 11:08

Gazeteci Murat Yetkin, seçimlerin ardından cumhurbaşkanlığı yarışını kaybeden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik yapılan eleştirileri değerlendirdi. Yetkin, “Seçimi kazanmış olsa onu bir laik aziz mertebesine çıkarıp övgüler düzecek aynı kişiler Kılıçdaroğlu’na ‘vur abalıya’ mantığıyla yaklaşınca, gerçekler görülemiyor. Kılıçdaroğlu’nunsa aynı siyaseti, aynı kişilerle sürdürerek değişim ve başarının gelmeyeceğini görüp göstermesi gerekiyor” dedi.

 

 

Murat Yetkin, yazısında şunları kaydetti:
“Muhalefet seçimi kazansaydı, başarıda en büyük pay Kılıçdaroğlu’nun olacaktı; yitirmesindeki en büyük hata payının Kılıçdaroğlu’na biçilmesi, siyasetin doğasında var. Kılıçdaroğlu’nun neden seçim yenilgisinin hemen ardından istifa etmediğini sorgulamak siyasetçinin de gazetecinin de seçmenin de hakkıdır. Bunun için kampanya yapmak siyasetçinin de kendi seçmeninin de hakkıdır ama gazetecinin, yorumcunun sınırını aşar. Sadece Sözcü TV yayınına özel söylemiyorum; düne kadar Kılıçdaroğlu’na toz kondurmayan, yaptığı hataları zamanında söylemek yerine halının altına süpüren bazıları bugün onu adeta bir suçlu gibi sorgulama yarışında. Tribünlerde iş yapıyor, öfkeli taraftarın -ve ‘Vae victis’ coşkusundaki iktidar taraftarlarının alkışını alıyor olabilirler ama biraz tutarlılık gerekmiyor mu? Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan uzun yıllardır kendisine aykırı soru sorabilecek tek bir gazetecinin karşısına çıkmamışken, Kılıçdaroğlu’nun kendisini en zor durumunda en sert sorulara maruz bırakmasındaki medeni cesaretin karşılığı nezaket sınırlarını zorlayan ‘vur abalıya’ yaklaşımı mı olmalı?”

 

 

“Kılıçdaroğlu’na yanlış yaptıran ekip hâlâ etrafında. Bu kadar günden sonra söyleyecek yeni bir şeyi olmadan onun canlı yayına çıkmasını teşvik eden hâlâ aynı ekiptir” diyen Yetkin, “Kılıçdaroğlu’na vurmanın dayanılmaz hafifliği ve konforu giderek daha çok kişiyi girdabına alıyor ama ne CHP ne Türkiye’deki demokrasinin kalitesi bakımında bir getirisi görünmüyor. Kılıçdaroğlu’nun ise aynı siyaseti, aynı kişilerle tekrarlayıp farklı sonuçlar beklemesi olanaksız görünüyor” görüşünü ifade etti.

 

 

Yetkinreport.com adresinde yayımlanan yazının tamamını okumak için tıklayın.