27 Ocak 2022

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı adrese teslim ihalenin hangi şirkete gittiği belli oldu!

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı adrese teslim ihalenin hangi şirkete gittiği belli oldu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, merakla beklenen konuşmasında Kalyon İnşaat’ın kazandığı Bandırma-Osmaneli Demiryolu projesi ihalesinin detaylarını paylaştı.

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 22.00’da halkı sosyal medyaya davet ettiği merakla beklenen açıklamasını yaptı. Kılıçdaroğlu, devletin 6 milyar TL zarar ettiği bir ihalenin rakamlarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu’nun bahsettiği ihale, Bandırma – Bursa – Yenişehir – Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi ihalesi. Bu ihalenin ilki 3 Nisan 2018’de düzenlenmiş, 15 firma teklif vermiş ve 3 milyar 198 milyon TL’ye bir firmaya verilmişti. Ancak ilk ihale iptal edildi.

 

İHALE KALYON İNŞAAT’IN

 
İkinci ihale ise 21 Ağustos 2020’de yapıldı. Bu kez ihaleye 5 şirket teklif verdi ve ihaleyi 9 milyar 449 milyon TL’ye Kalyon İnşaat aldı.

Kalyon İnşaat, ilk turda yüksek teklif verirken, ikinci turda fiyat düşürmüştü. ihale adrese teslim şekilde 21/b sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapıldı.

 

 

DOLAR KURUNDAN DAHA FAZLA ARTIŞ

 
İptal edilen ihale düzenlendiğinde dolar kuru 3,97’ydi. İkinci ihale döneminde ise dolar kuru 6 TL olarak baz alınmıştı. Dolar o günden bu güne 2 kat artmamışken, aynı iş 3 kat bedelle ihale edildi.

393 kilometrelik Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Tren Yolu Projesinin maliyeti dahi 13 milyar TL olarak belirlenmişti. Üstelik Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı yatırım programında yer almıyordu.

 | 
 | 

Etiketler: / / / / /