Kılıçdaroğlu’ndan ‘Musa Anter’ açıklaması: Gerçekleri ortaya çıkarmalıyız

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Musa Anter’ açıklaması: Gerçekleri ortaya çıkarmalıyız
15 Eylül 2022 22:55

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1992’de öldürülen gazeteci, yazar Musa Anter’in oğlu Dicle Anter’i bugün CHP Genel Merkezi’nde ağırladı. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu, “Ucu nereye gidecekse gitsin, gerçekleri ortaya çıkarmalıyız” dedi.

 

 

Gazeteci, yazar Musa Anter’in 20 Eylül 1992 yılında Diyarbakır Seyrantepe’de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin davanın son duruşması bugün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Mahkeme gelecek duruşmayı, Anter’in öldürülmesinden 30 yıl 1 gün sonraya, 21 Eylül 2022 tarihine erteledi. Anter davası, “insanlığa karşı suç” tanımı ve yargılamasına geçilmediği takdirde 20 Eylül’de zamanaşımına uğrayacak.

Bugün duruşmaya katılan Dicle Anter, öğleden sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genel merkezindeki makamında görüştü.

 

 

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

 

 

“30 yıl önce katledilen Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ile bir araya geldik. Cinayetin zaman aşımı olmaz. Helalleşmenin bir şartı da açık yaraları kapamaktır. Kapamak için de; ucu nereye gidecekse gitsin, gerçekleri ortaya çıkarmalıyız.

İktidarlar değişir. Eğer iktidar değiştiğinde hayat tarzınızla, görüşlerinizle ilgili kaygı duymuyorsanız; o zaman bu ülke demokratik oldu deriz. İşte o zaman tam bir Cumhuriyet oluruz”