Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: 300 milyar dolar tefecilerin parası değil, temiz para, helal para

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: 300 milyar dolar tefecilerin parası değil, temiz para, helal para
19 Nisan 2023 05:40

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin temel atma töreninde konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

 

 

“Emek harcamadan bir şey olmaz, beraber çalışacağız.

En büyük arzum her evde huzurun ve bereketin olmasıdır. İnsanlar huzurluysa, evlerinde rahat otururlarsa siyaset kurumu görevini yerine getirmiş demektir. Bugün kira fiyatlarındaki olağanüstü artış, kiracıların hemen hemen her gün medyada çığlıklarını duymak aslında izlenen politikanın ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak attığınız önemli adım, umarım tüm Türkiye için ders olur.Buradan bütün Türkiye’ye söz veriyoruz, konut sorununu çözeceğiz. Ama önce deprem bölgesinde konutları, iş yerleri yıkılan vatandaşlarımızın… Konutunu yapacağız, ahırını, iş yerine yapacağız, bir kuruş almayacağız. O vatandaşla oturup helalleşeceğiz.

 

 

Bunu söylediğim zaman zaman parayı nereden bulacaksınız diye laflar geliyor. Hiç meraklanmayın, bu kardeşiniz 27,5 yılını Maliye Bakanlığı’na harcadı. Bütçe nasıl yapılır, paralar nasıl toplanır, israf nasıl engellenir bunları biliyorum. Bir söz verdiysek kapı gibi arkasında duracağız. Akşener’le birlikte duracağız. Bütün deprem bölgesindeki vatandaşlarım bir köşeye yazsın.”

ABD’ye, İngiltere’ye gitmiştim. Teknoloji konusundaki atılımı Türkiye’mize nasıl getiririz onun da çabasını harcamıştım. Londra’da Türkiye’ye yatırım yapacak çevrelerle görüştüm. Onlardan 300 milyar dolarlık yatırım sözü de aldım. Erdoğan kalkmış konuşuyor, nasıl alacak diye. 300 milyar dolar tefecilerin parası değil, temiz para, helal para. Yatırım için gelecek.

 

 

Alışmışlar tefecilere para vermeye, sanıyorlar biz tefecilerin peşinde koşuyoruz. Hayır efendim. Bakın size bir rakam vereyim. Son 20 yılda bunların ödedikleri faiz 537 milyar dolar. Diyorlar ya biz faize karşıyız… Ülkemize temiz parayı getireceğiz, yatırımı yapacağız. İş dünyasının önündeki engelleri kaldıracağız, Türkiye bir yatırım seferberliği başlatacak.

Kimse endişelenmesin. Laflar ediyorlar, iftiralar atıyorlar. Onlara sayın Genel Başkanım halk inanmıyor zaten, bizi biliyorlar zaten. Evimizi, ne yaptığımızı, evlatlarımızı biliyorlar.

Pek çok yanlışın altına imza attılar, kul hakkı yemekten çekinmediler. Ne yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Paralarını yurt dışına götürdüler. Nasıl götürdüklerini, hangi bankalara kaç dolar yatırdıklarını biliyorum. Bu millete sözüm var, tamamını söke söke alacağız.

 

 

Öyle buradan vakıf kuracaksın, ABD’de vakfın olacak, buradaki evladın oraya para gönderecek, oradaki evladın parayı alacak. Manhattan’da 35 katlı binalar yapacaksın, diğer ülkelerde milyar doların olacak ve biz de seyredeceğiz bunu. 85 milyonun hakkı nerede? Kul hakkı yemek günah değil mi? Tamamını getireceğim. AB’nin öngördüğü şartlardan birisidir. O paranın tamamı Türkiye’ye gelecek.

Haram yemekten hoşlanıyorlar. Rüşvet alandan büyükelçi olur mu Allah aşkına. Onları da derhal Ankara’ya çağıracağız.”