Kılıçdaroğlu’ndan CHP tüzüğüne aykırı karar!

Kılıçdaroğlu’ndan CHP tüzüğüne aykırı karar!
24 Temmuz 2023 10:01

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İmamoğlu yanlısı parti içi muhalefete karşı kılıcını çekti. Görüntüleri sızan ‘zoom’ toplantısından sonra, İmamoğlu ile hareket eden Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın’ın Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarına katılmasını yasakladı.

 

 

İsmail Saymaz/ Sözcü

 

Kılıçdaroğlu, yaklaşık beş gün önce Grup Başkanı Özgür Özel’e Günaydın’la ilgili kararını bildirdi. Özel de bu gelişmeden Günaydın’ı haberdar etti.

 

 

 

TÜZÜĞE AYKIRI

 

 

Bu yasak CHP tüzüğüne aykırılık oluşturuyor. Tüzüğün 22. maddesinde, “TBMM Grup Başkanvekilleri, kadın ve gençlik kolları MYK toplantılarına katılabilir, görüş ve önerilerde bulunabilir ancak oy kullanamazlar” diye yazıyor.

 

 

 

GÜNAYDIN, KARARA UYMAYACAK

 

 

Günaydın, öğrendiğim kadarıyla MYK toplantısına katılacak ve hakkındaki karara itiraz edecek. Günaydın’ın tüzüğe aykırı hiçbir talimatı yerine getirmeyeceğini söylemesi bekleniyor. Tüzüğe göre Kılıçdaroğlu Günaydın’ın istifasını isteyemiyor.

 

 

Ancak TBMM Grubunda milletvekilleri arasında güven oylaması yapılarak, grup başkan vekilliği seçimi yenilenebilir. O takdirde Günaydın’ın da adaylığını açıklayacağı vurgulanıyor. MYK toplantısında Grup Başkanı Özgür Özel ve Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın da tüzüğe ve hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle  Kılıçdaroğlunun kararına itiraz edeceği belirtiliyor.