Kılıçdaroğlu’ndan Başbakan’a: Çaresiz zavallısın sen

Kılıçdaroğlu’ndan Başbakan’a: Çaresiz zavallısın sen
25 Ağustos 2013 14:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir televizyon programında ağlamasını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Öyle çocuk gibi ağlayacaksın. Çaresiz, zavallısın sen. Gururlu adam ülkesinin sorunlarına çözüm bulur” dedi.

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurtuluş Savaşı’nın mihenk taşı Büyük Taarruz’un Kocatepe’deki 91’inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Afyonkarahisar’a geldi. Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve bazı milletvekillerinin de eşlik ettiği Kemal Kılıçdaroğlu, Emirdağ İlçesi girişinde karşılandı. Uzun bir konvoy eşliğinde hareket eden Kılıçdaroğlu, ilk ziyaretini Bayat İlçesi’ne yaptı.

 

Burada bir kahveye giren Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticilerine çay ikram edildi. Kılıçdaroğlu’na Bayatlılar tarafından süs eşyası kağnı, Atatürk’ün el yazmalı resmi ve kalpak hediye edildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanına gelen 11 yaşındaki Bekir Baykın ise sandalyenin üzerine çıkarak, ‘En küçük çapulcu benim’ diye bağırdı.

 

‘CUMHURİYET BU TOPRAKLARDA KAZANILDI’

 

Kahvede çay içtikten sonra parti otobüsünün üzerine çıkıp halka seslenen Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar’ın her karışının çok önemli olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet bu topraklarda kazanıldı, şehitlerimiz bu topraklarda yatıyor. Bağımsızlığımızın teminatı bu topraklardaki insanlar, özgürlüğümüzü bu topraklarda kazandık. Kimse bize bağımsızlığımızı altın tabak içinde vermedi. Onurlu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında Afyonluların, Bayatlıların katkısı çok büyüktür” dedi. Hükümetin uyguladığı dış politikayı eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini şunları söyledi:

“Kiminle dostuz? Suriye’yle mi, Irak’la mı, İran’la mı? Tüm komşularımızla kavgalıyız. Hani nerede ‘yurtta barış dünyada barış’ sözü. Nerede biz güvenmeye başladık dış güçlere? İslam dünyasına bakın, kan akan tek yer İslam dünyası. Hiçbir yerde kan akmıyor, İslam dünyasında akıyor. Türkiye’de adam eğitiyor, ‘git dışarıda adam öldür’ diye. Yazık günah değil mi?”

 

‘KİMYASAL SİLAH İNSANLIK SUÇU’

 

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarına da değinen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimyasal silah kullanımı, asla affedilmemesi gereken insanlık suçudur. Faillerinin bulunması her insanın ortak görevi ve amacı olmalıdır. Barışı savunduk, ama kavgayı asla savunmadık. Bakın bu toprakların bağımsızlığı için mücadele eden Mustafa Kemal Atatürk yedi düvele karşı savaştı, ama şunu söyledi; ‘Zorunlu olmadıkça savaş bir insanlık suçudur.’ Dolayısıyla biz savaş yanlısı değiliz. Biz televizyon ekranlarına çıkıp ağlamayız. Öyle televizyon ekranlarına çıkıp çocuk gibi ağlayacaksın. Çaresiz, zavallısın sen. Gururlu adam ülkesinin sorunlarına çözüm bulur. Ama çözümsüzlük noktasına gelip dünyada yalnızlaştırılmış bir konuma düşüp, televizyonlara çıkıp ağlamak Türkiye Cumhuriyeti başbakanlarına yakışmaz.”

 

 

İKTİDAR GAZETE MANŞETLERİNDEN HOŞLANMIYOR

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar’ın Bayat İlçesi’nde yaptığı konuşmada, demokrasi konusunda büyük mücadeleler verildiğini aktardı. Kılıçdaroğlu, “Demokrasimiz şehitlerimiz oldu. Gazeteciler hapiste, neden? Yazarlar hapiste, neden? Gazetelerin manşetlerinden hoşlanmıyor siyasi iktidar, neden? ‘Gazete manşetlerinizi öyle değil böyle atın’ diyor, neden? Demokrasilerde insanların özgürce düşünme hakkı yok mu?” diye sordu.

 

‘DURUMUNUZ İYİYSE AKP’YE OY VERİN’

 

Bayatlılara “Ne konuşulursa konuşulsun günlük hayatınıza, çocuklarınıza bakın” diye seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, “Durumunuz iyi, şikayetiniz yoksa gidin oyunuzu AKP’ye verin. Hiçbir itirazım olmaz. Ama durumunuz, çocuklarınız iyi değil, komşunuzun çocuğu işsiz, beklentileriniz var karşılanmıyorsa, ‘E artık yeter, söz milletindirdeyin. Ve sandığa öyle gidin” dedi.

 

YOKSULA AİLE SİGORTASI

 

Önümüzde yerel seçimler olduğunu hatırlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelirken ilçe başkanım hatırlattı. ’10 yıldır bu cadde, sokaklar böyle’ dedi. Değiştireceksiniz o zaman. Birileri Bayatlıların kaderini değiştirmiyorsa, siz onları değiştirerek Bayat’ın kaderini değiştireceksiniz. İlçe başkanımız diyor ki, ‘İktidar değişirse, fakir fukaranın aldığı yardımlar kesilir diyorlar’ diyor. Fakir fukara 1 kilo makarnaya muhtaçsa vay bu memleketin haline. O zaman yapmamız gereken nedir, para vermektir. Nasıl yapacağız, aile sigortası. Yoksul mu, yoksulluğunu afişe etmeyeceğiz. Aile sigortasından güvencesini sağlayacağız, pazara, markete gidip ister makarna, ister bulgur alır. Adamın evinde doğalgaz var, kömür veriyorsun. Doğalgaz varsa doğalgaz faturasını karşıla kardeşim. Biz bunu savunuyoruz.”

 

‘AÇLIKTAN ÖLEN RABİA İÇİN AĞLADI MI?’

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Afyonkarahisar’daki ikinci durağı, İhsaniye İlçesi’ne bağlı Yaylabağ Beldesi oldu. Burada da halka seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ı hedef aldı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Samsun’da 2.5 yaşında Rabia açlıktan öldü. Biri çıkıp ağladı mı? Niye şimdi ağlıyor? Ben televizyon ekranlarına çıkıp ağlamam. Ağlayan adam çaresiz adamdır, çare üretmeyen adamdır. Biçaredir, zavallıdır o. Ancak zavallılığını gözyaşlarıyla dindirmeye çalışır. Türkiye Cumhuriyeti onurlu bir devlettir. Bu ülkeyi kuranlar yiğit insanlardır. Ağlamak bize yakışmaz. Biz çözüm üretiriz, halkı kucaklarız. Mizansen şöyle. Sen televizyona çık, ben sana mektup okuyayım. Sen de orada ağla. Millet de sana acısın. Geçti borun pazarı Recep bey. Gezi direnişi senin fiyakanı söktü. Artık bundan sonra halk vardır, halkın mücadelesi vardır. Halkın gücü vardır.”

4ccec0f0ee5a52a3633ef74eb8f29a0c

333c2fec1eafe9097089a925ab453ea1 2881ba98b334814d84488f557987c0f9 8061446a6e3fa5b31e35edda7442ced9 b0fc31dba991a30c61e2aa7b3c7dd404