Kılıçdaroğlu, yerel seçimler için performans ölçümü yaptırıyor!

Kılıçdaroğlu, yerel seçimler için performans ölçümü yaptırıyor!
2 Eylül 2023 10:12

Seçim yenilgisinin CHP içindeki tartışmaları sürerken yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkan adayları konusu tartışılıyor. CHP’nin mevcut belediye başkanları arasında hangileri tekrar aday gösterilecek, hangilerinin yerine yeni aday gösterilecek sorusunun yanıtları merak ediliyor.

 

Fikret Bila / Halk TV

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekmem İmamoğlu, CHP Genel Başkanlığı iddiasını öteleyerek yeniden belediye başkanlığına aday olma isteğini açıkladı.

Aynı şekilde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da tekrar belediye başkanlığına aday olduğunu duyurdu.
CHP’de İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarına adaylık konusunda sorun yok.

İmamoğlu’nun İstansul’da, Yavaş’ın Ankara’da belediye başkanlığına yeniden aday olmalarını isteyen Kılıçdaroğlu.

Kılıçdaroğlu bu isteğini birkaç kez televizyonlarda da söyledi.

Dolayısıyla İmamoğlu’nun İstanbul’a, Yavaş’ın Ankara’ya yeniden belediye başkanı adayı gösterilmelerinde bir sorun yok.

İstanbul adayı İmamoğlu, Ankara adayı Yavaş.

CHP’li belediye başkanlarının olduğu illere ve ilçelere gelince.

Kılıçdaroğlu bu il ve ilçelerde performans ölçümü yaptırıyor.

Bir yandan kamuoyu yoklamalarıyla vatandaşın belediye hizmetlerinden memnun olup olmadığı araştırılırken bir yandan da sandık sonuçları karşılaştırılıyor.

İki dönem veya daha fazla süredir belediye başkanı olanlar için son iki yerel seçimde oylarını artırıp artırmadığına bakılıyor. Ayrıca 2019 yerel seçiminde o il veya ilçede CHP’nin aldığı oyun 14-28 Mayıs milletvekili seçimlerinde artıp artmadığı saptanıyor.

Kamuoyu yoklaması ve CHP örgütünün araştırmalarında halk belediye hizmetlerinden memnunsa ve başkan partinin oylarını artırmışsa önümüzdeki yerel seçimde de aday gösterilmesi kesinlik kazanıyor.

Eğer aksi olmuşsa, vatandaş belediye hizmetlerinden memnun değilse, partinin oyları bir önceki seçime göre düşmüşse o il veya ilçede mevcut belediye başkanı değil yeni bir ismin aday gösterilmesine karar veriliyor.

Bu ölçü ile bakıldığında İmamoğlu ve Yavaş’ın yanı sıra Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, Mersin Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yeniden aday gösterilmeleri bekleniyor.

Hatay ve İzmir belediye başkanlıkları ise şimdilik belirsiz.

Hatay’da deprem sonrasında belediye hizmetleriyle ilgili vatandaştan çok şikayet geldiği, partinin yaptırdığı yoklamalarda ortaya çıkan sonucun olumsuz olduğu bilgisi parti yönetimine ulaşmış durumda.

İzmir için ise kararın İYİ Parti ile yapılacak görüşmeler sonrasında verilmesi bekleniyor.