Kılıçdaroğlu, maden faciasının yaşandığı Bartın’da: Çok öfkeliyim

Kılıçdaroğlu, maden faciasının yaşandığı Bartın’da: Çok öfkeliyim
15 Ekim 2022 17:51

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, maden faciasının yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. Çok öfkeli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, iktidara tepki gösterdi: “‘Önlem alacağız’ diyorlar. Ya arkadaşlar siz 20 yıldır neredesiniz, nerede önlem alacaksınız!”

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün meydana gelen ve 41 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağı patlamasının yaşandığı Bartın’a geldi.

Kılıçdaroğlu’nu Amasra’ya 35 kilometre mesafedeki polis kontrol noktasında CHP heyeti karşıladı.

 

Amasra’ya gelen Kılıçdaroğlu, maden ocağındaki patlamada yaşamını yitiren işçilerden Rıdvan Acet’in cenazesine katıldı.

 

Kılıçdaroğlu daha sonra patlamanın yaşandığı maden ocağında incelemelerde bulundu.

 

Burada açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Öncelikle başsağlığı dileklerimi iletmek isterim bütün işçi kardeşlerime, hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelelerine. Az önce bir cenazedeydik” dedi.

 

“Hayatını kaybeden maden şehitlerimizin sayısı 41 oldu” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Gerçekten öfke doluyum, gerçekten üzgünüm. Biz 21. yüzyıldayız. Ben bir yılbaşı gecesini maden işçilerinin çalışma koşullarını öğrenmek için, görmek için yerin yüzlerce metre altında maden işçileriyle geçirdim. Alın teri döküyor bu insanlar. Bu insanların can güvenliğini sağlamak sosyal devlet dediğimiz devletin görevidir.”

 

“21. yüzyılda Soma’yı unutmadık, Ermenek’i unutmadık, şimdi burada 41 kardeşimiz hayatını kaybetti” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

“Hangi çağda yaşıyoruz Allah aşkına? Ya neden sadece maden kazaları, kitle ölümleri sadece Türkiye’de oluyor. Dünyanın başka bir ülkesinde maden çıkarılmıyor mu? Orada niye insanlar ölmüyor? Bizden daha fazla kömür çıkarıyorlar. ‘Önlem alacağız’ diyorlar. Ya arkadaşlar siz 20 yıldır neredesiniz, nerede önlem alacaksınız! Bu ailelere kim hesap verecek, hayat Türkiye’de bu kadar ucuz mu? Emin olun üzülüyorum. Yazıktır, günahtır.”