Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı için şartları sıraladı!

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı için şartları sıraladı!
29 Ocak 2022 09:51

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayının siyasetçi olması ve Türkiye siyasi yapısını iyi bilmesi gerektiğini belirterek, popüler bir isim getirme düşüncelerinin olmadığını söyledi.

 

Fotoğraf: Sedat Suna/ EPA

 

BirGün’de yer alan söyleşide seçimlerde Cumhurbaşkanlığı’na nasıl bir profili aday göstereceklerine dair açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “‘Biz çok popüler bir ismi getirip cumhurbaşkanı seçelim’ diye bir düşüncemiz yok. Cumhurbaşkanı adayının nitelikleri çok önemli. Adayın siyasetçi olması lazım. Çünkü devlet siyasal bir organ. Siyasal organı iyi tanıyan bir siyasetçi olması lazım” diye konuştu.

 

 

6 KRİTERİ AÇIKLADI
Kılıçdaroğlu, “Bozulan hukuk düzenini yeniden inşa etmek, devletin yaşadığı çürümeyi sonlandırmak istiyorsak, devleti bilen, sağduyulu, ittifakın bileşenlerine güven veren ve ortak hareket etmeyi temel ilke olarak kabul etmiş birisini cumhurbaşkanı adayı olarak belirleriz” dedi.

Anketlerde zaman zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın adı ön plana çıkıyor. Ancak yapılan yorumlarda CHP’nin belediyelerin bırakılmasına sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu yeni partilerle yeni bir ittifak kurulması ya da Millet İttifakı’nın isminin değişmesi konusunda, “İttifakı oluşturan bileşenlerin tamamı karar verir. ‘Benim düşüncem şudur’ demem doğru olmaz” dedi.