Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı’nda kalacak mı?

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı’nda kalacak mı?
29 Mayıs 2023 08:06

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından gözler CHP Genel Merkezi’ne de çevrildi. CHP’de olağanüstü kurultay çağrılarının yapılıp yapılmayacağı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa edip etmeyeceği önümüzdeki günlerde netleşecek.

 

 

 

Babala TV’de katıldığı “Mevzular Açık Mikrofon” programında Oğuzhan Uğur’un “İkinci turda kaybederseniz Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’ndan istifa edecek misiniz” sorusuna “İkinci turda mutlaka kazanacağız” karşılığını vermekle yetinen, Erdoğan’ın tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından da “Mücadeleye devam” açıklaması yapan Kılıçdaroğlu istifa etmeyeceği mesajı verdi. Kılıçdaroğlu’nun kurmayları da, yaklaşan genel yerel seçimi ve seçimde alınan oy oranını işaret ederek, değişime gerek olmadığı görüşünü paylaşıyor.

 

 

Son olağan kurultayını 2020 yılının Temmuz ayında yapan CHP’de bir sonraki kurultay tarihi Temmuz 2022 olarak öngörülmüş, ancak “olası erken seçim ve pandemi şartları” gerekçesiyle kurultay bir yıl ertelenmişti. T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre 38’inci CHP Olağan Kurultayı’nın iki ay sonra Temmuz ayında toplanması planlansa da Genel Merkez’in seçim sonrası kurultay tarihini yine bir yıl erteleme girişiminde bulunabileceği iddiası da dile getiriliyor.

 

 
Hedef, yerel seçimlere kadar başkanlıkta kalmak

 
CHP kulislerinde konuşulanlara göre Kemal Kılıçdaroğlu, 2024 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimlere kadar Genel Başkanlık koltuğunda oturmayı planlıyor. Genel Merkez’de kurmaylar, 2024 genel yerel seçimleri öncesinde yapılacak olası bir genel başkan değişikliğinin yerel seçimleri riske sokabileceğini ve parti içerisinde bir türbülans yaşanmaması için Kılıçdaroğlu’nun koltukta kalması gerektiğini savunuyor.

 

 

“İttifakta sarsıntıya neden olur” endişesi

 
Öte yandan yine olası bir genel başkan değişikliğinin Millet İttifakı’nda da bir sarsıntıya neden olabileceği ifade ediliyor. Ancak, olası bir kurultay erteleme girişiminin seçim sürecinde aktif rol alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Bakanı Mansur Yavaş tarafından da destek görmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Kulislerde Kılıçdaroğlu sonrası olası CHP Genel Başkanı adayları arasında adı telaffuz edilen İmamoğlu’na siyasi yasak öngören cezanın hangi yönde kesinleşeceğinin de önümüzdeki süreçte etkili olabileceği konuşuluyor.

 

 

Olağan kurultay takvimi başlatılabilir

 
Yine CHP kulislerinde konuşulan ikinci bir seçenek kapsamında, Genel Merkez’in muhaliflerin yönlendirmesiyle gelebilecek bir taban baskısına karşı, 2023 kurultay takvimini başlatması olabileceği belirtiliyor. Bu şekilde hem taban baskısına karşı bir önlem alınabileceği hem de olağanüstü kurultay girişimlerinin önüne geçilerek yerel seçimlere kadar zaman kazanabileceği de öngörülüyor.

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı’nı üçüncü kez kazanan Erdoğan’ın, seçim sonuçlarının hemen ardından Üsküdar Kısıklı’da seçmenlerine hitap ederken “CHP’nin Kılıçdaroğlu’nu cezalandıracağı” yolundaki parti içine yönelik mesajının da, CHP’de Kılıçdaroğlu’nu sahiplenme motivasyonunu artırabileceği iddiası da kulislerde dile getiriliyor.