Kılıçdaroğlu: Mal varlığımı bütün Türkiye’ye göstereceğim!

Kılıçdaroğlu: Mal varlığımı bütün Türkiye’ye göstereceğim!
29 Mart 2023 05:54

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet Buluşmaları kapsamında Konya’da açıklamalarda bulundu.

 

 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

 

“Bu bölgenin en kadim şehirlerinden birisindeyim ve mutluyum. Türkiye’nin ve dünyanın en lezzetli beyaz kirazının da başkentindeyim, bunu da gayet iyi biliyorum. Ereğli’de olmak, sizlerle birlikte olmak benim de görevlerimden birisidir.

Konya, Hollanda’dan büyük bir il. Türkiye’nin tarımda Hollanda’dan daha ileri olması lazım. BM verilerine göre, Hollanda’nın 114 milyar dolarlık tarım ürünü ihracatı var, Türkiye ise 24 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor. Konya tarımda bir numara ama ciddi sorunları var. Türkiye’nin de sorunları çok büyük, tarımın da sorunları çok büyük. Türkiye, artık dünya ile yarışmak zorundadır. Türkiye, artık bölgesinin lideri olmak zorundadır.

 

 

GENÇLERE SESLENDİ

 

 

Sizin özgürlük alanınızı genişleteceğim. Attığınız bir tweet nedeniyle anneniz ve babanız asla kuşku duymayacak çünkü artık bu ülkede özgürlük var.

Düzeni ben değil, düzeni siz değiştireceksiniz. İktidara ben değil, siz getireceksiniz. Bu ülkede 5.5 milyon genç ilk kez oy kullanacak ve gençler dünya siyaset tarihine çok güzel bir armağan bırakacaklar. ‘Biz otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştirdik’ diyeceksiniz.

 

 

“KONYA OVASI’NA SUYU GETİRECEĞİM”

 

 

KOP projesi nedeniyle Konya Ovası’na su gelmiyor bir türlü. O suyu getireceğim, o çiftçiyi mutlu edeceğim. Kırsalda çalışan bütün gençler ve kadınların sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Bütün çiftçilere, üreticilere sesleniyorum; sizin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine borçlarınızın faizlerini sileceğim. Siz kazanacaksınız. Dışarıdan fasulye, arpa, canlı hayvan, mercimek… Tamamını bitireceğiz, herkes üretecek, herkes kazanacak.

Havza bazlı planlama yapacağız. Kim neyi üretecek belli olacak. Bir yıl sonra kaçtan satacak belli olacak. Formül; maliyet artı makul kar eşittir taban fiyat. Hiçbir üretici zarar etmeyecek. Çiftçilere kırmızı mazot vereceğiz. KDV’si, ÖTV’si olmayacak. Hiçbir çiftçinin, üreticinin traktörü, pulluğu, hayvanı asla haczedilmeyecek. Çok sayıda veteriner, ziraat mühendisi işsiz. Kırsalda köy okullarını açtıktan sonra, bu yıl içerisinde 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. İmamı, öğretmeni, veterineri olacak.

 

 

Çiftçilere kırmızı mazot vereceğiz. KDV’si olmayacak, ÖTV’si olmayacak. Ayrıca hiçbir çiftçinin, hiçbir üreticinin traktörü, hayvanı asla haciz edilmeyecek.

Allah nasip eder 15 Mayıs’ta iktidarız, 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız.

Altı lider söz verdik. İlk yapacağımız iş, bir esnaf bakanlığı olacak. Esnafın sicil affını çıkaracağız.

 

 

“İSRAFI ÖNLEYECEĞİZ”

 

 

 

İlk yapacağımız iş, israfı önlemek… 1 numaralı kararname, bütün savurganlıkları sıfırlayacak, bitirecek bir kararname çıkaracağız. İsraf olmayacak!

 

 

“MAL VARLIĞIMI GÖSTERECEĞİM”

 

 

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adaylığım kesinleştiğinde mal varlığımı bütün Türkiye’ye göstereceğim, herkes görecek.