Kayıt dışı ekonomi koronavirüs kadar tehlikelidir

Kayıt dışı ekonomi koronavirüs kadar tehlikelidir
28 Mart 2020 15:03

Değerli okuyucular, Cenab-ı Allah, bugün yaşanan Coronavirüs salgınından, raf bedeli şartı ile Türk sanayicisini-çiftçisini iflasa sürükleyen bencil-riyakar çıkarcılardan, Büyük Türk Milletini korusun. Hasta olanlara da, Allah acil şifalar versin. Amin.

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

Türk Milletinin hastahanelere yığılmanın sebebi, doğal beslenmeyip kimyasal ilaç ve katkılı hazır yiyecek kullanmayı tercih etme düşüncesi ilk sırada yer alıyor. Bu konuda Sağlık-Tarım-Milli Eğitim Bakanlıklarının, koordineli olarak, acilen Türk Milletine gereken etkileyici bilgilendirmeleri yapmalıdır.

 

Koronavirüs salgınlığından korunma:

 

Koronavirüs salgını ile mücadele etmek için, taze zencefil’in faydaları, birleşimindeki faydalı enzimler araştırılarak modern tıp tarafından kanıtlanmıştır. Onun içindir ki, zencefil tüketimini doktora danışarak kullanılmalıdır.

Tarım Bakanlığı yetkilileri, zencefilin kanıtlanmış faydalarını esas alarak, Şanlıurfa, Ege, Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere diğer bölgelerde de, zencefil yetiştirmeyi desteklemelidir. Zencefil tüketimi, Türkiye de önemli hastalıkların oluşmasını önler ve kimyasal ilaç kullanımı da böylece asgariye inmiş olur.

 

NOT: Safra kesesi sorunu olanlar, zencefil kullanmamalıdır.

 

Ayrıca bazı esansiyel yağlar: Nane, okaliptus, kekik, lavanta, gül ve daha bir çok esansiyel yağlar kullanılmalıdır. Ayrıca güçlü bir ant-i enflamatuar olan Brezilya biberinin yaprakları, dalların kabukları ve meyvelerinde yüksek oranda alkoloid içerdiği için, koronavirüs salgını için en doğal koruyulardan birisidir.

 

REÇETE 1- Malzeme: İki litrelik cam kavanoz, 200 Gram toz zencefil.

 

Hazırlanışı: Cam kavanoza toz zencefili koyun, ılık su ile doldurun ve kavanozu günde 5-6 defa çalkalayın. 48 saat sonra kavanozdaki suyu tülbent ile süzüp tekrar kavanoza koyun.

Kullanılışı: Zencefilli suyu limon suyu ile beraber karıştırıp biraz da içme suyu ilave edin bal ile tadlandırıp içiniz.

Şifası: Bağışıklık, bağırsak gazları, ve kan dolaşımı için, faydaları modern tıp tarafından kanıtlanmıştır.

Zencefilli su, biraz acıdır; bu acılık doğal olarak vücuttaki zararlı hücreleri ve mikropları öldürür.

 

REÇETE 2- 6-7 adet limonu kabukları ile beraber iyice yıkayın, havlu ile kuruttuktan sonra limonları yuvarlak pul şeklinde doğrayııp çekirdeklerini ayıkladıktan sonra, iki litrelik cam kavanoza koyup üzerini içme suyu ile doldurun, 24 saat sonra kavanozdaki limon ve suyu mutfak robotunda veya blenderde iyice püre haline getirin, şeker hastası değilseniz bal ile tadlandırıp biraz da zencefilli su ilave edilirse daha etkili olur.

 

 

Kullanılışı: Günde 3-5 su bardağı için.

Koronavirüs’ten korunmak için, el yıkama ilk başta yer alır. Ellerinizi, Arap sabununu su ile inceltip istediğiniz esansiyel yağı katıp kullanın. Arap sabunu ile el yıkamak en doğal temizliktir.

Koronavirüs toplum sağlığımızı risk ederken, yarın daha derin hissedeceğimiz ekonomik problemlerimiz göz ardı edilmemelidir. Daralan bir üretim, istihdamda yaşanabilecek problemlerimiz ekonomik açıdan yarına buzdağı gibi yaklaşıyor. Bugünden, ekonomik sorunlarımızı fark etmek, çözüm yönünde rasyonel tedbirler almak, en anlamlı olan yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

İlk anda akla gelen, pek fark edilmeyen veya yok sayılan sorunlara işaret edersek;

Değerli okuyucularımız, raf bedeli şartının uygulanması, Türkiye de meyveciliği yok etmekle görevlendirilmiş hizmet sektörü detmektir. Toplum meyve yemediği zaman, daha çok hastalanır ve elbette ki koronovirüs gibi salgın hastalıklara yakalanmak daha da yaygınlaşacaktır.

 

Koronavirüs sebebiyle ortaya çıkan ekonomik açıkları kapatma önerisi:

 

Başta Maliye Bakanlığı olmak üzere güvenlik kuvvetleri ve tüm ilgili resmi kurumlar, yapılan alışverişlerde ve ayrıca Suriye’lilerin kayıt dışı ekonomik faaliyetleri kontrol altına alınıp vergilendirildiği zaman, ekonomiye çok büyük faydası olacağı açık ve nettir. Bu dediklerime itirazı olan varsa buyursun çıksın meydana.

Mühendis Binali diyor ki: “Lafla Millilik olmaz.” Genelkurmay başkanı iken Orgeneral Yaşar Büyükanıt diyor ki: “Özde sözde bir olmak gerekir.”

İlgili kurumların, ülkenin huzuru için acilen vergilendirilmeyen kayıt dışı para hareketliliklerine dur demesi gerekir.

 

Eğer ki, vergilendirilmemiş para hareketliliğine acilen müdahale edilmediği zaman, Allah korusun, ülkemizde çok büyük anarşik-ekonomik terör ve her türlü ahlaksızlıkların meydana gelmesine sebep olacaktır.

Vergi kaçakçılığı olan bir ülkede, her türlü ahlaksızlıkları kontrol etmek çok zordur.

ÖNERİ: Koronavirüs münasebetiyle getirilen yasakların aynısı, vergi kaçakçılığına ve raf bedeli şartına da getirildiği zaman, Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, daima huzur içinde olacaktır.

Az gözlem çok mahkeme insanı hataya, çok gözlem ve az mahkeme de gerçeğe götürür. Onun içindir ki, Milli sermaye’ye sahip çıkmalıyız ki, Milliliğimizi kanıtlayabilelim.

 

Tarihi Türk geleneklerine göre, Milli terbiye ile Milli varlıklarına sahip çıkmak, fakirliği, işsizliği ve anarşik-ekonomik terörü, ortadan kaldırmak demektir.

Ceneb-ı Allah, bu aziz mübarek günlerde, haram ve yasak olan rüşvet alanların ve devletin malına çıkar amaçla zarar verenlerin ve onlara açıkça göz yumanları, kahr-ı perişan etsin inşallah. Amin.

Cümle Vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu M. K. ATATÜRK’ü Rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta-yaralılara acil şifalar dileriz.

 

 

 

 


Yazarın Son Yazıları:
Öğretmen üretimin rehberidir
Tatlı patatesle tanışın
Bu 10 Kasım, onu anlamaya çalışalım!