Kars izlenimlerim

Kars izlenimlerim
7 Ocak 2013 10:38

31 Aralık 2012 Pazartesi ve 3 Ocak 2013 Perşembe günlerinde yazamadım.


Baki KARAKOL H&H YORUM

Amcam Hacı Şevki Karakol, 30 Aralık 2012 Pazar günü, 81 yaşında yaşamını yitirdi. Kars'a gitmem gerekti. Aynı gün gittim.
 
Kars, Karslı, işi veya görevi gereği Karsta oturanlar, kar, buz, hava kirliliği altındaydı.
 
Ana caddeler dışında bütün yollar, kaldırımlar, ara sokaklar buzdu… Bacalardan çıkan dumanlar nefes aldırmıyordu, Kars'ın o temiz havasını kirletiyor, gökyüzünü griye bürüyordu.
 
Gençliğimin geçtiği yıllarda Kars'ta böyle bir çirkinlik yoktu. Hava tertemizdi, gökyüzü apaydınlıktı…
 
Karslı ve Kars'ta oturan insanlar evlerinde, işyerlerinde ısınabiliyorlardı. Çünkü… Kok Kömürü yakılıyordu…  
 
Kok Kömürü, devlet destekliydi; herkes alabiliyordu, kirlilik yapacak ve ısısı düşük kömürlerin Kars'a girmesi yasaktı… Kömür Tevzi Müdürlüğü, Kok Kömürü dağıtımını adam gibi yapıyordu.
 
Bugün, Kömür Tevzi Müdürlüğü yok, Kok Kömürü var. Ama.. Alınamayacak ederde…  
 
Karslı dar gelirlidir. Tonu bin 200 TL olan Kok Kömürü'nden en az iki ton alabilmesi zor!
 
Karslı, ekonomik zorluğundan ötürü, AKP'nin oy uğruna bedava dağıttığı ısısı çok düşük, isi bol kömüre hücum etmiştir, etmek zorunda kalmıştır. Kalmıştır ama… Isınamıyor!  
 
Hava kirliliğinden de geçilmiyor!..
 
Hava kirliliğinden ve yeterli ısınamamadan kaynaklanan sağlıksal sorunlarda artış ciddi boyutlarda! Kış boyunca Kars'taki sağlık ocakları ve hastaneler dolar!.. Erzurum'a gönderilenler, götürülenler de var!..
….
 
Doğalgaz yaygınlaştırılmıştır. Ama… Karslı doğalgazla ısınamıyor. Isınamadığı gibi, yüklü doğalgaz faturalarıyla karşılaşıyor!
 
300 TL'den başlayan doğalgaz faturalarının ortalamasının 500-600 TL arası olduğunu söyleyeyim, tavanını siz düşünün…
 
Doğalgaz faturaları karşısında şaşkına dönen dar gelirli Karslı, doğalgaz yakmamakta, sobaya, tezeğe dönmekte kararlı. İstemi ise… Doğalgaz ücretlerinde, devlet desteğinin olmasıdır…
 
Karslı kararlarında kararlı ama isteminde umutsuz!.. “Sinekten yağ çıkaran, çıkardığı yağı da kendilerine aktaran hükümet, destekleme yapmaz” demekten edemiyor…
….
 
Kars'ta insanlar, hayvanlar, araçlar yollarda adeta buzla dans ediyor.
 
AKP'li belediye hiçbir şey yapmıyor. “Kenti, kentte yaşayan insanları buzdan nasıl kurtarırım” diye kafa yormuyor, düşünce üretmiyor, çalışma başlatmıyor. Doğa olayına teslim olmuş!..
 
AKP'li belediyenin neden buza yönelik çalışma içine girmediğine ilişkin, adını yazmayacağım bir hemşerim “Kasaptan, Başkan Yardımcısı olursa…” diye başladığı sözünü şöyle sürdürdü:
 
“Bunlar… İşi bilenleri, işlerinden uzaklaştırdılar; iş bilmeyen yandaşlarını, işe aldılar, işin başına oturttular. İşin başında, iş bilmeyen insanlar olursa, çaresizlik ve bir şey yapamamak da kaçınılmaz olur. Bütün bu olumsuzluklara karşın, adamlar, yerel seçim çalışmalarına başlamışlar. Bütün yanlışlarını, Belediye Başkanları Nevzat Bozkuş'a yıkacaklar. Başkan Bozkuş'u, başarılı olamamakla suçlayacaklar, aday yapmayacaklar, yeni bir adayla Karslının karşısına çıkacaklar. Karslının yapması gereken, bu AKP'nin aday değiştirme oyununa gelmemek olmalıdır.”

 
Karslı bunu yapacak mı? Bilmiyorum.  
….
 
Başkan adaylarının adlarını duyar oldum.  
 
Bir ad, beni umutlandırdı. Aday olursa veya adaylığa ikna edilirse, Kars Belediyesi, AKP'den alınır.
 
Çünkü… Herkes onu tanıyor. Her kes onu seviyor. Herkes, onun, dört dörtlük Belediye Başkanlığı yapacağına inanıyor. Ve… Herkes, onun, her kesimden oy olacağından emin…
 
Öyle ki… Onu, CHP, BDP, İP aday göstermek istiyor. AKP ile MHP bile peşinde…  
 
Biri daha var. O da, benim kafamdaki ad. Ama… Onun, kabul etmeyeceğini çok iyi biliyorum.   
….
 
Amcamın ve amcamdan 35 gün önce genç yaşta yaşamını yitiren yakınım Erol Demircioğlu'nun taziyelerinde, imamların, dualarda “Atatürk”ü anmamaları dikkatimi çekti!  
 
AKP iktidarı, dualardan bile “Atatürk”ün, “Atatürk'ün silah arkadaşları”nın, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti”nin, “Türk askeri”nin adını çıkarttı.  
 
Oysa… Önceden, dua edilirken, bunların adları anılırdı ve cemaat, içtenlikle, gür sesle “Amin” derdi.
 
Şimdi… Dualara, öyle yeni isimler kattılar ki!.. “Aman Allah'ım!..” dememek elde değil!
 
Dualarda daha ne yeni isimlere tanık olacağız! Bazılarını kestirdiğinizi düşünüyorum.
….
 
Taziyeye gelenler arasında, yıllardır görmediğim arkadaşla karşılaştım. 1980 öncesinin zıpkın solcu gençlerindendi. “Şimdi en has, en ateşli AKP'li” dediklerinde, “Buda mı?!.” dedim, kalakaldım.
….
 
“Eskiden ailede huzur vardı. Huzurun kaynağı kadındır ve kadın çalışmıyordu. Kadın evindeydi; kendini eşine, çocuklarına, evine, evindeki işlerine adamıştı. Kadın ne zaman çalışma hayatına katıldı, ailede huzur kalmadı. Çalışan kadın evine yorgun argın döndü; evindeki işleri, eşine, çocuklarına hizmeti aksadı. Kısaca… Kadına çalışma hakkı verilmesi hiç iyi olmamıştır. Bu hakkın geri alınması, kadın için de, erkek için de, çoluk çocuk içinde yararlı olacaktır.”

 
Özetlediğim sözleri eden arkadaşa gülerek “Güzel bir espri… Senin bu esprilerine bayılıyorum” dedim.  
 
Arkadaş, gayet ciddi bir yüz ve soğuk bir sesle “Yoo… Esprisi yapmıyorum. Ciddiyim…” dedi.
 
Ciddi olduğunu gözlemlediğimde, şaşkınlık içinde “Sen ciddi misin?!” diye sordum, “Evet ciddiyim!.. Hem de çok ciddiyim!..” karşılığını aldım. Söyleyecek söz bulamadım! Oracıkta… AKP hükümetinin, bu yönde çalışma başlattığını, şimdilik kamuoyundan gizlediğini, “arkadaş” gibi saflarına çektiklerini, onları kullandıklarını, onları kullanarak “konu”yu topluma yerleştirmeye koyulduklarını, hayli de yol kat ettiklerini düşündüm…
 
[email protected]


Yazarın Son Yazıları:
Molla Kasım
Başbakan diyor ama lafla 'sağlıklı millet inşa edilmez'
Birand, hastalığın mı, ihmalin mi, gündemin mi kurbanı?