Kapanan ESK mağazaları Meclis’e taşındı!

Kapanan ESK mağazaları Meclis’e taşındı!
2 Temmuz 2023 10:14

Et ve Süt Kurumu (ESK) vatandaşların ucuz et almak için kapısında uzun kuyruklar oluşturduğu mağazalarını kapatmaya başladı. Kurumun Ankara’da iki mağazası dışındaki tüm mağazaları kapandı.

 

 

 

Hayvancılık ve et sektöründe gelişme sağlamak, istihdamı artırmak, ekonomik hayatın yükselmesini temin etmek amacıyla kurulan ve mağazaları aracılığıyla yurttaşlara ucuz ürün sağlayan Et ve Süt Kurumu, ekonomik krizin derinleşmesiyle mağazaların önünde oluşan kuyruklar ile gündeme geldi. Ardından satılan etlere zam geldi.

 

 

Dönemin Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, zammı “Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı artırdık” sözleriyle savunmasının ardından görevden alındı. Kuruma ilişkin tartışmalar sürerken kurum tarafından farklı marketlere de et sağlanmaya başlandı. Ardından mağazaların ise kapanmaya başladığı ortaya çıktı.

 

 

Kapanan Et ve Süt Kurumu mağazaları CHP Kahramanmaraş milletvekili Ali Öztunç’un önergesiyle Meclis gündemine geldi.

 

 

“Vatandaşa ucuz et ve süt ürünleri sağlamak amacıyla kurulmuş olan Et ve Süt Kurumu Türkiye genelindeki birçok mağazasını kapatmıştır. Ekonomik sıkıntıları derinden hisseden vatandaşlarımızın ucuz et almak için kapısında uzun kuyruklar oluşturduğu bu mağazaların kapatılması, evine bir nebze ucuz et alabileceğini düşünen vatandaşımızı büyük hayal kırıklığına uğratmıştır. “ diyen CHP’li Öztunç, Bakan Yumaklı’dan şu sorularına yanıt istedi:

 

1- Et ve Süt Kurumunun 2017 yılında ülke genelinde faaliyet gösteren franchisee satış mağazalarıyla olan sözleşmelerini iptal ettikten sonra kendi bünyesinde bugüne kadar açtığı mağaza sayısı kaçtır? Bu açılan mağazalardan kaç tanesi kapatılmıştır?
2- Et ve Süt kurumunun ülke genelindeki mağazalarını kapatmasının gerekçeleri nedir?
3- Et ve Süt Kurumu satış mağazalarının önünde vatandaşın uzun kuyruklar oluşturmasının hükümet kanadında rahatsızlık yarattığı ve bu nedenle mağazaların kapatıldığı iddiaları doğru mudur?
4- Et ve Süt Kurumunun 2017 yılından bugüne yıllar itibariyle kar- zarar durumu nedir?
5- Et ve Süt Kurumunun Genel Merkezi için aylık ödenen kira bedeli nedir?